Plotki w sieci ujawniają informację, że doszło do podpisania umowy Nvidii z Samsungiem. NVIDIA będzie powoli rezygnowała z 28-nanometrowego procesu technologicznego dla swoich układów graficznych, także na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości.

Najnowsze wieści, pochodzące z Korei Południowej wskazują, że procesory grafiki GeForce będą produkowane w fabrykach Samsunga, z wykorzystaniem 14-nanometrowej litografii FinFET, opartej na trójwymiarowych tranzystorach. Proces produkcyjny FinFET 14 nm wykorzystuje najnowsze techniki tranzystorów 3D i stosowany jest w przypadku najnowszej generacji procesorów Samsung Exynos 7, które trafiają do nowych Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge. Nvidia może więc część produkcji swoich układów scalonych przenieść z fabryk TSMC do Samsunga.

Ostatnie doniesienia wskazują, że TSMC ma kłopoty z osiągnięciem akceptowalnego uzysku w produkcji opartej na procesie 16-nanometrowej, a masowe dostawy mogą ruszyć nie wcześniej niż latem bieżącego roku. Koreańczycy mają przewagę nad TSMC jeżeli chodzi o technologię, jednak bilans finansowy może okazać się niezbyt atrakcyjny - tajwańska firma może również mieć problem z wprowadzeniem masowej produkcji nowych układów w odpowiednim czasie, co skłoniło NVIDIĘ do poszukiwania alternatywy. Według informatorów Korea Times wspomniany wcześniej kontrakt pomiędzy Nvidią i Samsungiem opiewa na kilka milionów dolarów.