Samsung ogłosił globalną premierę dwóch nowych smartfonów. Galaxy S6 Edge+ charakteryzuje się wyświetlaczem o podwójnych krawędziach, z kolei Galaxy Note5 przenosi wielozadaniowość telefonu komórkowego na nowy poziom.

Galaxy S6 Edge+ i Galaxy Note5 łączą formę i funkcjonalność. Oba urządzenia posiadają zaawansowany aparat o wysokiej jakości zdjęć i filmów oraz zwiększoną ilość pamięci RAM (4GB). Zarówno Galaxy S6 Edge+ jak i Note5 oferują nowe możliwości multimedialne, dzięki ekranowi o głębszym kontraście i liczbie szczegółów na zaawansowanym wyświetlaczu Quad HD Super AMOLED firmy Samsung o przekątnej 5,7 cala. Smartfony pracują w oparciu o system Android 5.1 (Lollipop).

Zakrzywiony ekran o przekątnej 5,7 cala Quad HD Super AMOLED Galaxy S6 Edge+ zapewnia bardziej realistyczne wrażenia multimedialne. Posiada nową krawędź aplikacji ułatwiającą dostęp do ulubionych aplikacji i udoskonaloną krawędź kontaktów dla lepszego komunikowania się z wybranymi osobami. Z krawędzi ekranu użytkownicy mogą szybko znaleźć swoje uprzednio ustawione kontakty i wysłać wiadomość lub bezpośrednio nawiązać połączenie.

Z kolei nowo zaprojektowany Galaxy Note5 kierowany jest dla użytkowników ceniących wielozadaniowość. Urządzenie zapewnia zestaw narzędzi użytkowych, takich jak SideSync, oraz znacznie bardziej wyrafinowane możliwości S Pen piątej generacji. Zainspirowany designem Galaxy S6, produkt ergonomicznie dopasowuje się do ręki, dzięki węższym ramkom i zakrzywionemu tyłowi. Zakrzywiony kształt ułatwia korzystanie z telefonu jedną ręką.

Sieci społecznościowe są coraz bardziej istotną częścią życia konsumentów - oczekują więc oni możliwości dzielenia się chwilami z ich życia przez zdjęcia i wideo, a Samsung umożliwia realizację tej potrzeby dzięki ulepszonym funkcjom wideo. Do funkcji tych należy Steady Video, które zapewnia cyfrową stabilizację wideo zarówno przedniej, jak i tylnej kamery, wyraźny obraz wideo mobilnego, oraz tryb Video Collage, który umożliwia użytkownikom nagrywanie i łatwe edytowanie krótkich filmów przy użyciu różnych ramek i efektów. Galaxy S6 Edge+ i Note5 posiadają również funkcję 4K Video i Live Broadcast, co umożliwia użytkownikom strumieniowe przesyłanie wideo Full HD bezpośrednio z telefonu do każdej wybranej osoby, grupy kontaktów, a nawet publicznie przez YouTube.

Użytkownicy Galaxy S6 Edge+ i Galaxy Note5 mogą również skorzystać z zaawansowanego systemu kamery Samsung, w tym z szybkiego uruchomienia (dwukrotne kliknięcie przycisku Start uruchomia kamerę w 0,6 sekundy), automatycznej techniki fotograficznej High Dynamic Range (HDR) działającej w czasie rzeczywistym, optycznej stabilizacji obrazu Smart Optical Image Stabilization (OIS) i zupełnie nowych filtrów.

Galaxy S6 Edge+ i Note5 wyposażono w technologię szybkiego ładowania przewodowego i bezprzewodowego Samsung, a wbudowana technologia ładowania bezprzewodowego jest kompatybilna z praktycznie każdą dostępną obecnie ładowarką bezprzewodową. Oba urządzenia można w pełni naładować ładowarką przewodową w ciągu około 90 minut, a w przypadku użycia nowej ładowarki bezprzewodowej firmy Samsung ich baterie będą w pełni naładowane w około 120 minut.

Nowe urządzenia to także Samsung Pay - mobilne usługi płatnicze firmy Samsung, które będą dostępne w Korei Południowej wraz z wprowadzeniem na rynek obu urządzeń (w USA usługi będą dostępne we wrześniu 2015 roku). Zabezpieczone przez Samsung KNOX, weryfikację odcisków palców i cyfrowe tokeny, Samsung Pay działa zarówno z technologią MST (Magnetic Secure Transmission), jak i NFC (Near Field Communication).

Dostępność i czas wprowadzenia na rynek obu produktów są różne i uzależnione od rynków oraz operatorów komórkowych. Oba urządzenia są dostępne na całym świecie, począwszy od sierpnia 2015 r. w wersjach 32GB lub 64GB pamięci. Klienci mają także do wyboru kolory: perłowa biel (White Pearl), szafirowa czerń (Black Sapphire), platynowe złoto (Gold Platinum) i tytanowe srebro (Silver Titanium).

[Łukasz Szewczyk]