Nie ma przyzwyczajenia, aby abonament opłacać. I musi być nowa forma finansowania - zapowiedział na antenie TOK FM Jarosław Sellin, poseł PiS wymieniany jako kandydat na ministra Kultury w nowym rządzie.

Od czasu ogłoszenia wyników ostatnich wyborów parlamentarnych politycy PiS-u ogłaszają kolejne pomysły dotyczące przyszłości mediów publicznych. Na pewno możemy spodziewać się nowej formy finansowania.

- To musi być solidne finansowanie publiczne. Abonamentu się już podnieść nie da. Nie ma przyzwyczajenia, aby abonament opłacać. I musi być nowa forma finansowania. Może to być miks finansowania - element opłaty i element dotacji. Muszą być pieniądze 3-4 razy większe niż dziś, po to, żeby wymagać od mediów publicznych solidarniejszego wypełnienia misji - powiedział dzisiaj Jarosław Sellin, poseł PiS wymieniany jako kandydat na ministra Kultury w nowym rządzie.

Sellin zapowiedział także, że trzeba rozpocząć prace zmierzające do uznania mediów publicznych jako "instytucji wyższej użyteczności publicznej".

Kilka dni wcześniej Krzysztof Czabański, za czasów wcześniejszych rządów PiS szef Polskiego Radia, a obecnie nowy poseł PiS, na antenie Polskiego Radia PiK zapowiedział, że PiS zamierza powołać nowe kadry zarządzające mediami publicznym. Zdradził także, że parta Jarosława Kaczyńskiego ma opracowany sposób finansowania mediów, czyli: "z abonamentu, który będzie o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię albo przy picie".

[Łukasz Szewczyk]