Nowe SSD serii M6 Pro od firmy Plextor wchodzą na rynek i spełniają wszystkie obietnice z sierpnia. Niezwykle ważną rolę odgrywa również dedykowane oprogramowanie, dostarczone przez producenta.

Dyski solid-state z serii M6 Pro korzystają z kontrolera Marvell 88SS9183 i pamięci Toggle NAND 19 nm od Toshiby. W odczycie i zapisie sekwencyjnym są w stanie osiągnąć prędkości odpowiednio 545MB/s i 490MB/s. Odczyt i zapis losowy to wartości 100 000 IOPS i 88 000 IOPS.

PlexTurbo, bo tak nazywa się oprogramowanie, optymalizuje działanie dysków Plextor M6 Pro. Po pierwsze, w pamięci RAM przechowywane są tylko najważniejsze, często używane dane, dzięki czemu dostęp do nich jest znacznie szybszy. Po drugie, PlexTurbo chroni dane metodą write-through cache. Pliki, nad którymi aktualnie pracujemy przechowywane są w pamięci RAM i dodatkowo na dysku SSD - w razie problemów z zasilaniem nie zostaną utracone. Dodatkowo, oprogramowanie ogranicza zbędne cykle zapisu danych wydłużając tym samym żywotność dysku (producent zapewnia 5-letnią gwarancję).

Dyski SSD Plextor M6 Pro są już dostępne w Polsce w dwóch wariantach o pojemności 128 i 256 GB, w sugerowanych cenach detalicznych, odpowiednio 349 i 599 PLN brutto. Niebawem na polskim rynku zadebiutują dodatkowo dwa kolejne nośniki o pojemności 512 GB i 1 TB.