T-Mobile opublikował rezultaty badania jakości sieci komórkowych w Polsce. W badaniu jakości sieci mobilnych w Polsce weryfikowane były kluczowe wskaźniki dla połączeń głosowych i usług transmisji danych w telefonach i modemach.

W badaniu jakości sieci mobilnych w Polsce weryfikowane były kluczowe wskaźniki dla połączeń głosowych i usług transmisji danych w telefonach i modemach. Sieć T-Mobile uzyskała najlepsze wyniki spośród 4 operatorów infrastrukturalnych, bądź nie gorsze niż liderzy badania w każdym z nich. Największe przewagi sieci to jakość połączeń głosowych, a także średnie prędkości transmisji danych, czas przeglądania stron internetowych oraz odtwarzanie filmów w Youtube i wysyłka poczty e-mail.

Najlepsza Sieć to rezultat prowadzonej od półtora roku modernizacji oraz trwającego 8 miesięcy projektu optymalizacyjnego. W jego ramach specjalny zespół poprawił ponad 120 parametrów sieci.

Ten wynik to efekt starań i celów jakie przed sobą stawiamy. Najlepsza Sieć to przyrzeczenie, które zrealizowaliśmy i zamierzamy dalej realizować. Już teraz przygotowujemy się do rozpoczęcia kolejnych projektów jakościowych, które pozwolą utrzymać, a nawet powiększać przewagę nad konkurencją. Ponad 97% wszystkich telefonów z jakich korzystają Polacy może pracować tylko w sieciach 2G i 3G, dlatego pomimo budowy nowej sieci LTE, nie zaprzestajemy podnoszenia jakości dotychczas dostępnych technologii
powiedział Milan Zika, członek zarządu, dyrektor ds. Technologii i Innowacji T-Mobile Polska S.A.

Pomiary zostały zrealizowane na zlecenie Deutsche Telekom, właściciela sieci T-Mobile, przez niezależną firmę P3 communications. Firma ta została wybrana przez DT do realizacji audytu sieci komórkowych, w krajach, w których DT jest obecne ze swoimi usługami mobilnymi. Celem badania była weryfikacja jakości realizowanych przez T-Mobile inwestycji i optymalizacji sieci.
W ramach realizowanego audytu samochody pomiarowe przebadały 10 największych aglomeracji Polski: Bydgoszcz, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław. Pomiary były wykonywane również w czasie przejazdu pomiędzy miastami. W ciągu 440 godzin pomiarowych, dwa pojazdy stale wykonywały między sobą połączenia telefoniczne w sieci 2G i 3G, łącznie 11000. W czasie testów mobilnego Internetu samochody, łączyły się 50000 razy ze wskazanymi portalami Internetowymi, wysyłały emaile oraz wykonały 10000 transferów danych. Pomiary zostały wykonane w dniach 7 stycznia - 15 luty.

[Łukasz Szewczyk]