Ceremonia kanonizacji bł. Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia na pl. św. Piotra i będzie transmitowana przez Eutelsat w rozdzielczości 4K Ultra HD przy użyciu kamer Sony PMW-F55 rozmieszczonych w konfiguracji studyjnej. Będzie to okazja do przetestowania właściwości technologii 4K, nie tylko w stosunku do produkcji, lecz także podniesienia jakości nagrań archiwalnych. Wydarzenie to będzie realizowane przez Watykańskie Centrum Telewizyjne (CTV) we współpracy z firmą Sony i telewizją Sky Italia oraz ze wsparciem technologicznym firm DBW Communication i Eutelsat. Ceremonia będzie transmitowana na żywo w rozdzielczości 4K z Auli Pawła VI w Watykanie.

Decyzja zarejestrowania tej ważnej ceremonii w trybie HD, 3D i 4K wynika z chęci wzmocnienia pozycji CTV jako organizacji ukierunkowanej na technologię i dalszego budowania reputacji uzyskanej za sprawą wcześniejszych sukcesów w tej dziedzinie. Rejestrowanie obrazu w jakości 4K będzie odbywać się w sześciu miejscach na pl. św. Piotra przy użyciu zaawansowanych kamer PMW-F55 rozmieszczonych w konfiguracji studyjnej i podłączonych do obsługującego technologię 4K wozu transmisyjnego. Dokładne rozmieszczenie kamer oraz dobór obiektywów zostały sprawdzone i wybrane pod technicznym kierownictwem specjalistów z CT, którzy chcieli skoordynować formaty nagrywania, z myślą o integracji obrazów 4K i HD.

Dzięki zaawansowanemu przetwornikowi Super 35 mm i rozdzielczości do 4096 × 2160 pikseli (łącznie 11,6 miliona pikseli) kamera F55 oferuje najwyższą jakość przy wykorzystaniu obiektywów telewizyjnych i filmowych. Widz jest w stanie dostrzec znacznie więcej detali na ekranie, a obraz jest zawsze ostry. Zapewnia to lepszy wgląd w szczegóły, oferując niespotykane poczucie uczestnictwa i zaangażowania.

Oprócz kamer F55 wykorzystany zostanie mikser wideo Sony MVS-7000X 000X w konfiguracji 4K, 30-calowy, profesjonalny system monitorów 4K LCD PVM-X330 oraz nowy serwer 4K PWS-4400. Produkcja odbędzie się ze wsparciem firmy DBW Communication, która do tego wspólnego przedsięwzięca 4K wniesie doświadczenie w zakresie kreatywnych rozwiązań i produkcji. Firma DBW Communication zapewni także wóz transmisyjny, który na cele ceremonii zostanie rozbudowany o możliwość obsługi technologii 4K. Ceremonia będzie także transmitowana przez satelitę Eutelsat.

Produkcja ta będzie jednocześnie ważnym testem oferowanych przez technologię 4K i umożliwi ocenę jej wpływu na branżę, szczególnie, że realizowana jest na żywo. Będzie ona stanowić także swojego rodzaju próbę przed ważnym letnim wydarzeniem sportowym - mistrzostwami świata w piłce nożnej FIFA 2014, które rozpoczną się 13 czerwca w Rio de Janeiro w Brazylii i będą nagrywane w rozdzielczości Ultra HD (4K).

"Produkcja treści w formacie 4K to dziedzina, którą Watykańskie Centrum Telewizyjne wykazało duże zainteresowanie. Koncentrujemy się na wdrażaniu tej nowej technologii produkcji. 4K to doskonała technologia, która pomaga nam w wypełnianiu ważnej części naszej misji, czyli dokładnym dokumentowaniu i przechowywaniu wysokiej jakości obrazów posługi Najwyższego Kapłana oraz działań Kurii przez jak najdłuższy czas", mówi ks. Dario E. Vigano, dyrektor generalny Watykańskiego Centrum Telewizyjnego.David Bush, dyrektor ds. marketingu Sony Professional Solutions, Sony Europe komentuje: "Firma Sony nieustannie przesuwa bariery technologiczne. To pierwszy przypadek równoczesnego wykorzystania tych trzech poziomów produkcji podczas tak ważnego wydarzenia, w związku z którym tak ważne jest wymaga więc zastosowania najbardziej zaawansowanych urządzeń, które umożliwią uchwycenie wszystkich szczegółów. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wspierać Watykańskie Centrum Telewizyjne, z którym współpracujemy od wielu lat, wprowadzając kolejne innowacje".

"Zapewnienie przekazu satelitarnego dla tak historycznego wydarzenia to doskonała możliwość przetestowania transmisji na żywo w rozdzielczości Ultra HD i we współpracy z partnerami będącymi liderami branży transmisji 4K. Eutelsat to pionier transmisji w rozdzielczości czterokrotnie wyższej od HD, co odzwierciedla nasze ambicje w zakresie eksplorowania granic możliwości technologii nadawania. Z dumą oferujemy naszą wiedzę i środki, by dowieść znaczeniu współpracy we wdrażaniu nowych technologii wideo", mówi Renato Farina, dyrektor generalny Eutelsat Italia.Eutelsat w Europie będzie nadawał z satelity EUTELSAT 8 West A 8°W