Sieć Vectra, drugi operator telewizji kablowej w Polsce pod względem liczby abonentów, testuje łącza światłowodowe doprowadzone do końcowego odbiorcy o przepływności do 1 Gigabitów na sekundę.

Vectra ma obecnie ponad 460 tys. odbiorców internetu stacjonarnego, co plasuje operatora w ścisłej czołówce krajowej. Oferuje Internet w technologii LTE, ma także jedną z najszybszych prędkości dostępnych na rynku 320 Mb/s.

Oparta na światłowodach sieć szkieletowa Vectry należy do jednej z najnowocześniejszych w Polsce
- mówi Rafał Kandziora, szef oferty rynkowej Vectry.

Ogólnopolska światłowodowa sieć szkieletowa Vectry ma już zasięg ponad 6000 km. Stosowana przez Vectrę technologia EuroDOCSIS 3.0 pozwala w obecnej konfiguracji na osiąganie przepływności rzędu 400 Mb/s dla klienta. Niedawno wdrożona w Vectrze technologia LTE wychodzi naprzeciw mobilnym potrzebom Internautów.

Jednocześnie Vectra poszukuje i analizuje alternatywne technologie. Jedną z nich jest GPON (Gigabit PON), umożliwiający dostarczanie za pomocą kabla światłowodowego, doprowadzonego do abonenta, przepływności rzędu 10 Gb/s. Obecnie system w standardzie DPoE został testowo wdrożony w Warszawie i działa sprawnie. Jest testowany przez internautów wybranych spośród abonentów Vectry, którzy testują tę technologię z prędkością do 1 Gb/s.

[Łukasz Szewczyk]