Walka Intela z ARM o segment urządzeń mobilnych jest bardzo ciekawa, a producent z Santa Clara prezentuje coraz ciekawsze urządzenia, którymi zmusza konkurencję do działania. Okazuje się jednak, że walka w segmencie mobilnym okupiona jest sporymi nakładami finansowymi. Z opublikowanych wyników finansowych za pierwszy kwartał 2014 roku, zakończony 29 marca, wynika, że dział urządzeń mobilnych i komunikacyjnych zwiększył przychód firmy o 156 mln dolarów, generując przy tym stratę z działalności operacyjnej na poziomie 929 milionów dolarów. To całkiem sporo.

Ów dział zajmuje się produkcją modułów komunikacji, w tym WiFi, GPS i Bluetooth, a także procesorów dla urządzeń mobilnych, takich jak tablety internetowe i smartfony. To właśnie układy SoC przyczyniły się do gorszego wyniku, a Intelowi pozostaje cieszyć się z osiągnięcia kolejnego kroku milowego. Zwiększenia sprzedaży procesorów Atom dla urządzeń ultramobilnych do poziomu 5 mln sztuk na kwartał.

Nadmienię jeszcze, że w całym kwartale Intel uzyskał przychód na poziomie 12,75 miliarda dolarów, a zysk operacyjny wynosił 2,53 miliarda dolarów. Najwięcej Intel zarobił na sprzedaży rozwiązań dla komputerów PC i centrów danych.