Nieznani cyberprzestępcy wykradli 120 tysięcy bitcoinów, których łączna wartość opiewa na 280 mln złotych. Ofiarą ataku padła giełda Bitfinex, którą zamknięto na czas śledztwa w tej sprawie. Kurs waluty w ciągu kilku godzin spadł z 2600 zł na 2100.

Z informacji dostępnych w internecie wynika, że hakerzy wykradli dokładnie 119 756 bitcoinów. Jeśli to prawda, będzie to jedna z największych kradzieży elektronicznej waluty od początku jej powstania.

Najprawdopodobniej częściowo winna sobie jest sama giełda Bitfinex, która w niedawnym czasie zmieniła swój sposób działania. We wcześniejszym okresie użytkownicy Bitfinexa mogli korzystać z dwóch rodzajów portfeli - zimnego, służącego do przechowywania pieniędzy offline, oraz tego przeznaczonego do operacji bieżących. Pieniądze przechowywane w tym pierwszym portfelu były całkowicie bezpieczne, jednak niestety firma zdecydowała się na zmianę rozwiązania. Na efekty nie trzeba było czekać długo...

Płatności obsługiwane były przez firmę BitGO, a transakcje inicjowane były przy użyciu specjalnych kluczy. Hakerzy uzyskali do nich dostęp - na chwilę obecną nie wiadomo czyje serwery padły ofiarą ataku, jednak mówi się właśnie o BitGO.