Nowy build Windows 10 to zapewne jedno z ostatnich wydań systemu przed premierą stabilnej wersji. Przynosi kilka zmian i nowości.

Microsoft jeszcze nie pochwalił się oficjalnie sfinalizowaniem prac nad Windows 10, ale zarówno Neowin, jak i The Verge raportują, że nowe okienka osiągnęły status RTM (release to manufacturing) i zostały przekazane w ręce partnerów.

Zmian w stosunku do poprzednich buildów trzeba się doszukiwać, bo MS skupił się przede wszystkim na poprawkach w stabilności, wydajności oraz bezpieczeństwie. W Windows 10 build 10240 nie znajdziemy już znaku wodnego w prawym dolnym rogu ekranu. Ponadto Microsoft pochwalił się wydajnością przeglądarki Edge, która jest szybsza od Google Chrome. Przykłady to WebKit Sunspider, gdzie Edge jest 112% szybsze, natomiast w Google Octane to 11% przewagi. Przy Apple JetStream przeglądarka Microsoftu okazuje się 37% szybsza. Jednak wciąż brak do niej jakichkolwiek wtyczek czy rozszerzeń.

Premiera Windows 10 odbędzie się 29 lipca. Tego dnia rozpocznie się proces aktualizacji. Oprogramowanie będzie dostępne za darmo dla użytkowników indywidualnych systemów Windows 7 i Windows 8.1. Jeśli wykonacie aktualizację w ciągu pierwszego roku, to otrzymacie dożywotnią licencję na Windows 10.