Według ostatnich analiz zdjęć satelitarnych, Chiny budują około 119 identycznych silosów rakietowych na pustyni w pobliżu miasta Yumen w północno-zachodnich Chinach. Eksperci obawiają się, że projekt może zasygnalizować masową ekspansję chińskich zdolności nuklearnych, ponieważ miejsca te zawierają te same cechy, co inne obiekty do wystrzeliwania pocisków balistycznych z końcówkami nuklearnymi, donosi The Washington Post.

China

Nowa siatka silosów może oznaczać ogromny wzrost ilości broni jądrowej składowanej przez kraj. Jednak dokładna liczba nowych pocisków przechowywanych w tym miejscu pozostaje nieznana i może być znacznie mniejsza. Chiny mają również doświadczenie w używaniu silosów wabików. Jeśli do tego dodamy silosy budowane w innych miejscach w Chinach, w sumie razem będzie to około 145 silosów, które są w budowie. Wiadomość pojawia się po tym, jak urzędnicy Pentagonu ostrzegli w kwietniu, że Chiny masowo rozszerzają swój arsenał międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

China

Badacz Jeffrey Lewis powiedział w rozmowie z The Post, że silosy prawdopodobnie mają pomieścić ICBM o nazwie DF-41. Pocisk ten może przenosić wiele głowic i ma zasięg blisko 15 000 km, przez co kontynent USA jest w jego zasięgu. Arsenał nuklearny Chin jest jednak wciąż przyćmiony w porównaniu z USA i Rosją, dwoma narodami, które wg The Post zgromadziły razem ponad 11 000 głowic nuklearnych.