W YouTube od lat znajduje się funkcja, która pozwala przechwytywać nagrania do serwisu bezpośrednio z poziomu kamerek internetowych (wbudowanych w urządzenie lub podłączanych z użyciem kabla USB). YouTube zamierza za miesiąc pozbyć się tej funkcji i dalsze używanie jej nie będzie już możliwe.

Z informacji przekazanych przez Google wynika, że taka funkcja zostanie zlikwidowana wraz z dniem 16 stycznia 2016 roku. Twórcy YouTube'a tłumaczą decyzję dwoma aspektami. Pierwszym jest niewielka popularność funkcji (co często jest przyczyną uśmiercania różnych rozwiązań). Natomiast drugą jest bazowanie funkcji na przestarzałej technologii, jaką jest Flash.

Oczywiście, nie oznacza to, że po 16 stycznia nie będziecie mogli nagrywać filmów z użyciem kamerki internetowej i udostępniać je w serwisie. To nadal będzie możliwe, ale trzeba będzie sięgnąć po dodatkowe oprogramowanie, które posłuży do zapisywania obrazu. Następnie gotowy plik będzie można przesłać do YouTube'a z użyciem tradycyjnego narzędzia do uploadowania filmów. Warto dodać, że omawiana funkcja znajduje się w serwisie od 2006 roku.