Firmy MasterCard i Zwipe poinformowały o współpracy, której celem jest stworzenie pierwszej na świecie zbliżeniowej, biometrycznej karty płatniczej ze zintegrowanym czujnikiem odcisku palca. Dzięki Getin Bankowi, już w 2015 roku będą mogli skorzystać z niej pierwsi polscy klienci.

Karta Zwipe MasterCard jest pierwszą na świecie zbliżeniową kartą płatniczą chronioną odciskiem palca. Zawiera ona zintegrowany czujnik biometryczny oraz technologię uwierzytelnienia biometrycznego dostarczoną przez firmę Zwipe. Karta została także wyposażona w zabezpieczenie EMV oraz funkcję płatności zbliżeniowych PayPass.

Wierzymy, że będziemy w stanie zatwierdzić transakcję bez konieczności stosowania haseł lub numerów PIN. Pomóc może nam w tym uwierzytelnienie biometryczne. Jednak jednocześnie musimy zapewnić, by stosowana w tym rozwiązaniu technologia, gwarantowała klientom bezpieczeństwo, a także prostotę i wygodę użytkowania. Wyniki pierwszej próby, dokonanej przez firmę Zwipe, są bardzo zachęcające
- mówi Ajay Bhalla, Prezes Enterprise Security Solutions w MasterCard.

Karta Zwipe MasterCard to pierwsze tego typu połączenie bezpieczeństwa uwierzytelnienia biometrycznego z prędkością i wygodą płatności zbliżeniowych. Odcisk palca właściciela karty jest przechowywany bezpośrednio na niej, a nie na zewnętrznym serwerze. Aktywacja karty następuje poprzez zeskanowanie odcisku palca, po czym można dokonać płatności zbliżeniowej. Uwierzytelnienie biometryczne zastępuje także konieczność wprowadzania kodu PIN, umożliwiając posiadaczom kart dokonywanie płatności o dowolnej wartości, w przeciwieństwie do innych kart zbliżeniowych dostępnych na rynku.

Podczas piątkowego debiutu biometrycznej karty Zwipe MasterCard w Londynie, zaprezentowano także przeprowadzoną przez Getin Bank, pierwszą transakcję płatniczą, wykonaną przy użyciu biometrycznej karty debetowej.

Aktualnie firma Zwipe pracuje nad następną generacją karty, która ma się pojawić na rynku w 2015 roku. Ma ona mieć takie same wymiary co standardowa karta płatnicza i współpracować ze wszystkimi terminalami na rynku, jednocześnie pobierając z nich energię niezbędną do dalszego działania.

[Łukasz Szewczyk]