Pod koniec zeszłego miesiąca do Sądu Rejonowego dla Północnego Okręgu Kalifornii, w San Jose wpłynął pozew wobec firmy AMD. Popularny producent procesorów został oskarżony o nieprawidłowe informowanie o liczbie rdzeni w procesorach Bulldozer.

O co dokładnie chodzi? Jak dobrze wiemy, układy AMD Bulldozer mają 8 rdzeni. Niestety, te nie są w stanie przetwarzać maksymalnie ośmiu wątków. Wynika to z faktu, że Bulldozery są układami złożonymi z 4 modułów po 2 rdzenie każdy, które współdzielą pewne elementy (na przykład pamięć podręczną trzeciego poziomu). W pozwie znajdziemy informacje, że zwykły klient wcale nie musi dysponować wiedzą z zakresu użytej technologii i informowanie o dostępności 8 osobnych rdzeni jest po prostu wprowadzaniem w błąd. W ten sposób tysiące klientów zostało oszukanych i w rzeczywistości ich procesor nie jest w stanie osiągnąć pełnych możliwości, które powinien zapewnić 8-rdzeniowy układ.

AMD nie wydało komentarza w tej sprawie, ale wiemy, że firma odchodzi od modularnej budowy procesorów. Kolejna architektura - Zen stanowi bardziej konwencjonalne podejście, gdzie równoległe przetwarzanie wątków odbywa się w każdym z rdzeni.

Trudno powiedzieć, jak skończy się sprawa. Przegrana AMD może być równoznaczna z wypłatą wielkich odszkodowań. Z drugiej strony, podobne sprawy często kończą się porozumieniem.