Na ITHardware pojawiła się ciekawa recenzja stawiająca na przeciw siebie dwie bardzo popularne karty graficzne. Można się ekscytować demonami wydajności z hi-endu, ale ciężko zarazem ukryć, że statystyczny konsument znacznie częściej sięga po karty graficzne klasy ekonomicznej. Obecnie dysponując najskromniejszym możliwym budżetem, tj. około 600 złotych, mamy dwa wyjścia - AMD Radeon RX 460 lub Nvidia GeForce GTX 1050. Co jest lepszym wyborem?

Obie konstrukcje korzystają z najnowszej architektury swego producenta, odpowiednio Polaris oraz Pascal, a tym samym cechują się zbliżonymi walorami użytkowymi - mają m.in. HDMI 2.0 oraz wsparcie dla szerokiego zakresu dynamiki. Różni je natomiast ilość pamięci VRAM. Akcelerator Czerwonych zakupimy zarówno w wersji z 4 GB, jak i 2 GB tej pamięci, podczas gdy jego rywal zza miedzy dostępny jest wyłącznie w 2-gigabajtowym wcieleniu.

Co jednak istotniejsze, AMD Radeon RX 460 4 GB nie jest wcale droższy od Nvidia GeForce GTX 1050 2 GB. Pytanie: który z tych produktów jest bardziej opłacalny? Niniejszym przedstawiam Wam kompletny test porównawczy najtańszych kart graficznych obecnej generacji. Materiał ten jest o tyle szczególny, że Radeona zamierzam przetestować nie tylko przy nastawach fabrycznych, ale także po odblokowaniu wszystkich jednostek cieniujących - co, jak wiadomo od dłuższego czasu, nie stanowi większego problemu.

Zobacz pełną treść recenzji: AMD Radeon RX 460 (1024) vs Nvidia GeForce GTX 1050 - Ostateczne starcie