Firma Asus oficjalnie wprowadziła do oferty kartę graficzną ROG ARES III, która jest reklamowana jako najwydajniejsza konstrukcja na rynku.

Ares III to nowa karta graficzna z serii Republic of Gamers składająca się z dwóch układów AMD Radeon R9 290X, które chłodzone są za pomocą wody. Procesory mają taktowanie wynoszące 1030 MHz - jak widać, jest ono wyższe o 30 MHz od wersji referencyjnej karty Radeon R9 290X. Szybkość pracy pamięci GDDR5 jest już standardowa i wynosi efektywnie 5000 MHz. Jej wielkości wynosi 8 GB, a interfejs jest 512-bitowy. Przy czym należy zaznaczyć, że karta posiada dwie szyny danych do pamięci o wyżej wspomnianej szerokości.

Taktowanie rdzeni wynosi 1030 MHz, natomiast VRAM pracuje z częstotliwością 5000 MHz, czyli osiągi nie powinny odbiegać od zwykłego Sapphire Radeon R9 295X2 OC. Przebudowano jednak sekcję zasilania, która jest 16-fazowa i wykonana w technologii DIGI+ VRM. Sprzęt będzie dostępny w limitowanej ilości 500 sztuk w cenie 1500 dolarów.

Na karcie zainstalowano blok wodny od EK Water Blocks, który chłodzi wszystkie newralgiczne miejsca - procesory graficzne, kości pamięci, regulatory napięć oraz mostek PLX. Konstrukcja ta zajmuje tylko jedno miejsce dla kart rozszerzeń i jest do 25% wydajniejsza względem standardowego, kompaktowego chłodzenia cieczą. Do dyspozycji oddano trzy wyjścia wideo - DVI-D, HDMI oraz DisplayPort. Warto również zauważyć, że dodatkowe zasilanie doprowadzają trzy 8-pinowe gniazda.