Eizo FlexScan S1931 to doskonały następca zasłużonego i cenionego modelu Eizo S1910, od którego różni się dodatkiem w postaci głośników bardzo wygodnie umieszczonych z tyłu monitora oraz mechanizmem automatycznej regulacji jasności w zależności natężenia oświetlenia zewnętrznego, które działa bardzo skutecznie.

Eizo S1931

Monitor posiada 3 profile wyświetlania obrazu: sRGB, Custom, Text. Tryb Custom pozwala regulować wszystkie parametry obrazu od kontrastu, przez temperaturę barw po jasność (brightness).

Regulacja jasności jest bardzo szeroka, prawie nigdy nie jest potrzebna jednoczesna regulacja kontrastu, aby uzyskać komfortowe warunki pracy przy różnym oświetleniu. Nawet przy ustawieniach jasności na 25% odcienie szarości wciąż prezentują się doskonale.

Monitor jest bardzo stabilny, między innymi ze względu na swoją wysoką wagę. Regulacja położenia ekranu jest bardzo szeroka i nieco zróżnicowana w zależności od typu podstawki.

Monitor dostępny jest z trzema rodzajami podstawek: H - klasyczna Height adjustable, U - EzUp, A - ArcSwing.

Eizo S1931 Podstawy

Height adjustable


Eizo S1931 Height Adjustable Tyl Biała

W najbardziej popularnej i dostępnej w ofercie ProLine podstawce Height adjustable ekran można opuścić na ok. 8cm nad blat biurka i podnieść o 10cm do góry. Monitor można obracać wokół swojej osi o kąt 70 stopni (+/- 35°) i odchylić do tyłu o kąt 30 stopni. Dostępna jest także bardzo wygodna opcja orientacji portretowej (Pivot).

EzUp


Wersja EzUp pozwala na obrót wokół osi pionowej o kąt 172°, pochylenie do tyłu o kąt 92° - płaskie położenie ekranu. Regulacja wysokości w zakresie od 0 do 170mm plus Pivot. Szeroki zakres regulacji wysokości okupiony jest wadą w postaci dużej głębokość podstawy, zajmowanej jedynie przez ramię stopy.

ArcSwing


Eizo S1931 Arcswing

Najmniej popularna wersja ArcSwing to możliwość położenia monitora, z zachowaniem małej głębokości podstawy. Możliwość obrotu 172° w lewo/prawo i 60° do tyłu i do przodu. Monitor pochylany jest do tyłu, wysuwając dolną krawędź do przodu. Regulacja wysokości w zakresie 10,4cm. Ten typ podstawy (podobnie jak i EzUp) może być szczególnie polecany dla pracujących w pozycji stojącej, gdyż można wygodnie wyłożyć płasko monitor i patrzeć na niego z góry jak na książkę.

Matryca PVA


Monitor zbudowany został na bazie bardzo dobrej matrycy PVA, której jedną z największych zalet są bardzo szerokie kąty widzenia, także poziom czerni bardzo pozytywnie wyróżnia ten typ matrycy na tle konkurencji.

Smużenie monitora jest na bardzo przyzwoitym poziomie typowym dla matryc PVA - w większości przypadków niezauważalne.

Eizo S1931 PVA

Monitor odznacza się bardzo wąskimi ramkami wokół matrycy. 15mm na górze i na dole i po 13mm po lewe i prawej stronie. Jedynym dorównującym a nawet przewyższającym go monitorem jest równie doskonały NEC 1990FXp którego ramki boczne wynoszą zaledwie 6,9mm.

Z tyłu monitora stworzono specjalny uchwyt do wygodnego prowadzenia kabli wzdłuż stopy monitora.

Monitor mimo że został pozbawiony zaawansowanych ustawień znanych z monitorów do zastosowań graficznych, takich jak gamma, saturatiom (nasycenie) oraz hue (odcień), wyświetla obraz najwyższej jakości, nie wymagający żadnych korekt, wzorowo ustawioną gammę na poziomie 2,2 i stabilnie utrzymując temperaturę barw na poziomie 6500° Kelvina. Dodatkowo wbudowany czujnik jasności dostosowuje obraz modyfikując ustawioną przez użytkownika jasność w zakresie do 25%, zwalniając nas od ciągłych korekt obrazu w zależności od zmieniających się warunków oświetleniowych.

Na koniec trzeba dodać, że w wyświetlanym obrazie nie daje się dostrzec żadnych defektów obrazu typowych dla wielu tańszych konstrukcji na bazie matrycy PVA, a które są wynikiem działania układu FRC, który to odpowiedzialny jest za tworzenie kolorów pośrednich przy zastosowaniu techniki Ditheringu (mieszania pośrednich zbliżonych kolorów). Obrazu ideału dopełnia 10-bitowa korekcja krzywej gamma pozwalająca uzyskać płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami kolorów.

EIZO FlexScan S1931 nadaje się do praktycznie każdej pracy wręcz perfekcyjnie. Poza zastosowaniami typowo profesjonalnymi, panel wykorzystać można do wszystkiego. Monitor wyświetla obrazy bardzo dobrze. Kolory są odpowiednio nasycone, żywe i nie przerysowane. Jedną z wielkich zalet monitora jest perfekcyjnie równe podświetlenie matrycy - różnice nie przekraczają 2% (a trzeba widzieć że w przeciętnych monitorach dochodzą nawet do 25%).

Konkurencja


Eizo na rynku tańszych profesjonalistów prawie nie ma konkurencji. Podobną klasę prezentują inne monitory oparte o matrycę PVA lub S-ISP, ale tak naprawdę istnieje raptem kilku godnych konkurentów prezentowanego monitora.

NEC LCD1990FXp nowe dziecko tego zasłużonego producenta wyświetlaczy, jeden z pierwszym monitorów NECa na matrycy PVA - większe możliwości regulacyjne i teoretycznie lepsze parametry (wyższy kontrast 1500:1).

Zbliżonymi parametrami charakteryzuje się doskonały, nieco większy, monitor marki iiyama ProLite H511S, który zdobył wiele wyróżnień.

Równie dobry, ale o nieco innym charakterze ze względu na inny typ matrycy, będzie kierowany dla grafików monitror NEC 1990SXi, który wyposażony jest w matrycę S-ISP. Nieco lepsza wierność kolorów i bardzo rozbudowane możliwości regulacyjne okupione są nieco gorszą czernią i mniejszym kontrastem.

W grupie monitorów panoramicznych ostrą konkurencją do prezentowanego Eizo będzie Samsung 215TW, kierowany do nieco innego grona odbiorców, którzy na równi wysokiej jakości, cenią sobie możliwości multimedialne. Wyposażony w najnowszą matrycę S-PVA która nad PVA góruje jeszcze lepszą czernią i szerszymi kontami widzenia a zwłaszcza mniejszymi zaburzeniami kolorów przy zmianie kąta patrzenia. Samsung wyposażony jest także w szereg wejść wideo znanych ze sprzętu RTV.