Znaczenie sektora IT dla polskiej gospodarki może wzrosnąć w ciągu 10 lat nawet dwukrotnie. Rozwój tego obszaru napędzają m.in. prace nad technologią 5G. Choć nie wejdzie ona w życie przed 2020 roku, polscy eksperci już teraz demonstrują na świecie jej możliwe zastosowania.

Bardzo mocno będzie rósł udział branży IT w polskim PKB. Prognozujemy, że w najbliższej dekadzie, będzie on sięgał około 10 proc.
- prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki w 2013 r. sektor IT odpowiadał za 5 proc. PKB. Ciepluch ocenia, że wzrost tego wskaźnika będzie wynikał ze zmian w zastosowaniu rozwiązań teleinformatycznych. W najbliższych latach będzie pojawiać się coraz więcej urządzeń komunikujących się z innymi sprzętami bez ingerencji użytkownika. To z kolei będzie wymagać nowych technologii.

Jedną z nich może być 5G, czyli nowa generacja technologii przesyłu. Na razie nie została ona jeszcze zdefiniowana, ale pracują nad tym m.in. polscy informatycy w Nokii. 5G ma wykorzystywać dotychczasowe rozwiązania i efekt synergii.

To, co dzisiaj się dzieje, to jest tak naprawdę zawiązanie konsorcjów definiujących, co technologia 5G będzie robiła i co dzięki niej będziemy mieli. Właśnie taka praca koncepcyjna wykonywana jest we Wrocławiu przez wybrany do tego zespół. Polska kadra przygotowuje konceptualnie, czym ta technologia będzie się zajmowała i co będzie dostarczała do operatorów, a później do użytkowników indywidualnych
- mówi Ciepluch.

Jak wyjaśnia Ciepluch, określić trzeba m.in. funkcjonalności oraz szybkość nowej sieci. Na razie prace te opierają się na symulacjach, a jedną z nich Polacy pokazali na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Ciepluch przypomina jednak, że zdefiniowanie i wdrożenie technologii to jeszcze nie kwestia najbliższych lat - według prognoz Nokii nastąpi to dopiero około 2020 r.

To właśnie teleinformatyka, jak spodziewa się Ciepluch, będzie najbardziej dynamicznym obszarem rynku IT. Nowoczesne technologie związane z sieciami oraz zastosowanie IT w rolnictwie, górnictwie i służbie zdrowia również mają przyczynić się do zwiększenia udziału tego sektora w PKB.

Już niedługo zaczną działać pewne rozwiązania związane z e-medycyną. Operatorzy będą świadczyć takie usługi. Dlatego moim zdaniem ten obszar też będzie silnie rozwijany w najbliższych latach. Od nas się oczekuje dużej przepustowość łączy i niezawodności, dlatego nad tym pracujemy: technologia 4G, LTE Advanced czy 5G w przyszłości w głównej mierze będą się skupiały na takich rozwiązaniach
- ocenia Bartosz Ciepluch.