Dostarczenie konsumenckiego rozwiązania dla tzw. wirtualnej rzeczywistości to nie jest nowa idea, ale w ostatnim czasie ta idea jakby odżyła. Dużo emocji wzbudza przejęty przez Facebooka Oculus VR. Firma Sony chce stworzyć Morpheusa, czyli wirtualną rzeczywistość dla PS 4.

Samsung nie chce być wobec tego obojętny. Miesiąc temu Engadget donosił, że mobilny oddział Samsunga pracuje nad zestawem nagłownym do wirtualnej rzeczywistości. Wczoraj natomiast serwis SamMobile poinformował, że Samsung pracuje nad urządzeniem Gear VR.

VR napędzana smartfonem


SamMobile twierdzi, że Gear VR ma modularną budowę, która umożliwi zadokowanie urządzenia Galaxy w zestawie do wirtualnej rzeczywistości. Wszystko będzie się odbywać z użyciem akcelerometru, żyroskopu i mocy obliczeniowej samego smartfona. Co więcej, będzie można użyć przedniej kamery zadokowanego smartfona w celu oglądania świata zewnętrznego.

Oprócz plotek serwis SamMobile opublikował poniższy obraz (zob. SamMobile, Exclusive: Samsung's virtual reality headset will be called Gear VR, launch at IFA 2014).

Jeśli te informacje mają pokrycie w rzeczywistości, to oznacza, że Samsung znalazł bardzo ciekawy sposób na zdobywanie rynku VR. Urządzenia korzystające ze smartfona będzie można produkować szybciej i taniej. Wygląda na to, że Samsung ma wizję całej rodziny urządzeń "Gear", które będą w jakiś sposób wykorzystywać smartfona. Będzie można sobie założyć ten zestaw na głowę, zegarek z Androidem na rękę i kto wie co jeszcze?

Szczerze powiedziawszy, nawet gdyby te plotki się nie potwierdziły, zaprezentowana idea jest bardzo ciekawa. Wcześniej coś podobnego (choć znacznie prostszego) zaprezentowała firma Google w ramach projektu Cardboard. We wrześniu przekonamy się, czy Samsung faktycznie zaprezentuje taki produkt.