Android One jest platformą, którą zaprojektowano z myślą o krajach rozwijających się. Na jej bazie powstało kilka niedrogich smartfonów, które w ciągu sześciu miesięcy znalazły milion nabywców. Niestety, w Indiach ich cena była zbyt wysoka dla przeciętnego użytkownika. To się jednak zmieni.

Jeśli wierzyć plotkom, to w połowie tego miesiąca Google ogłosi Android One drugiej generacji. Na chwilę obecną specyfikacja platformy nie jest jednak znana. Sugeruje się jednak, że ma ona obejmować około 5-calowy ekran, procesor MediaTek i 2 GB pamięci RAM. Dla porównania, smartfony z Android One pierwszej generacji miały 4,7-calowy ekran o rozdzielczości FWVGA, 4-rdzeniowy procesor Cortex-A7 taktowany zegarem 1,3 GHz, 1 GB pamięci RAM i 4 GB pamięci flash na dane.

Widzimy więc, że nowa platforma będzie mocniejsza, a przy okazji smartfony z Android One drugiej generacji mają być tańsze. W Indiach urządzenia mają być oferowane w cenie około 12 tysięcy rupii, co daje nam równowartość nieco ponad 700 zł. Jednym z pierwszych smartfonów z Android One 2. generacji ma być telefon od firmy Lava i zobaczymy go 14 lipca.

Android One jest platformą, którą Google ogłosiło w zeszłym roku. Na jej podstawie tworzone są tanie smartfony, które różnią się w zasadzie tylko obudową i wykończeniem. Google deklaruje, że smartfony z Android One mają otrzymywać aktualizacje do nowych wersji Androida w ciągu dwóch lat od premiery.