Pamięć DataTraveler 2000 firmy Kingston powstała z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie.

Dostęp do pamięci jest niemożliwy bez wprowadzenia hasła (kodu PIN) za pomocą wbudowanej klawiatury. Funkcja automatycznej blokady pamięci włącza się po jej odłączeniu od urządzenia, a klucz szyfrowania zostaje wymazany po 10 nieudanych próbach wprowadzenia hasła. Pamięć DT2000 oferuje sprzętowe szyfrowanie wszystkich zapisanych na niej danych w trybie XTS zgodnie z 256-bitowym standardem AES.

Szyfrowanie odbywa się na pamięci, a nie w komputerze, dzięki czemu w systemie nie pozostaje żaden ślad kodu PIN. Pamięć DataTraveler 2000 jest niezależna od systemu operacyjnego i działa z każdym urządzeniem wyposażonym w port USB 2.0 lub USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0). Do jej pracy nie są wymagane żadne sterowniki ani oprogramowanie i jest ona zgodna z systemami Windows, Mac OS, Linux, Chrome OS, Android (używanym w niemal połowie sprzedawanych obecnie urządzeń), terminalami Thin Client i systemami osadzonymi.

Certyfikat FIPS 197 oznacza, że pamięć spełnia wymóg stawiany często przez korporacyjne działy IT, a wytrzymała konstrukcja chroni podzespoły pamięci przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda czy kurz.