Bloomberg informuje, powołując się na osoby związane ze sprawą, że Microsoft prowadzi negocjacje w sprawie zakupu spółki Mojang, która jest twórcą kultowej gry Minecraft. Wartość potencjalnej transakcji może przekroczyć 2 mld USD.

Minecraft to gra niezależna. Gra cieszy się olbrzymią popularnością, odkąd trafiła do sprzedaży, wykupiono ponad 54 mln jej egzemplarzy. Potęgę Mojanga stworzył jeden człowiek, szwedzki programista Markus "Notch" Persson. W tej sytuacji wydaje się ważne, że Persson zawsze był zwolennikiem ruchu wolnego oprogramowania i przeciwnikiem wielkich korporacji. Nie raz publicznie krytykował Microsoft.

Ewentualne przejęcie Mojang, szwedzkiej spółki o zaledwie 4-letniej historii byłoby największą akwizycją Microsoftu od przejęcia sterów w firmie z Redmond przez Satya Nadella, który w lutym na fotelu dyrektora generalnego zastąpił Steve Ballmera. Nowy szef przenosi stopniowo punkt ciężkości firmy z oprogramowania bardziej w kierunku usług internetowych i cloud computing.

"Minecraft to jeden z największych sukcesów na rynku gier w ciągu ostatnich 10 lat. Ale czy jest do powtórzenia w przypadku innych produkcji Mojang?"
- ocenia Doug Creutz, analityk Cowen & Co z Nowego Jorku.

Nie jest do końca pewne co zrobi Microsoft, jeśli dojdzie do przejęcia. Istnieje możliwość, że zatrzyma prawa do gry dla siebie i nie dopuści jej na platformy rywali w przyszłości, jak choćby na PlayStation Sony. Jednak cytowane przez Bloomberga źródła twierdzą, że firma udzieli licencji rywalom.