YouTube planuje uruchomić własną, płatną usługę muzyczną. Zespoły i muzycy tacy jak Radiohead, Arctic Monkeys czy Jack White mogą na dniach zniknąć z portalu YouTube.

Youtube aby przekonać sporą część niezależnych artystów zamierza skorzystać z wyjątkowo radykalnych metod. Wykonawcy, którzy nie zgodzą się na nowe zasady serwisu, zostaną z niego po prostu usunięci. Chodzi tu o całego Youtube'a, nie tylko jego płatną część. W ramach przygotowań do uruchomienia swojej płatnej usługi muzycznej, YouTube podpisało korzystne umowy licencyjne z trzema największymi graczami na rynku muzycznym czyli z Universal Music Group, Warner Music Group oraz z Sony Music Entertainment.

Wytwórnie niezależne, tzw. "indie" nie zgodziły się na przedstawioną im ofertę. Gitarzysta brytyjskiej grupy Radiohead Ed O'Brien mówi, że Google stawia je pod ścianą. Internetowy gigant odpowiada, że dzięki jego usługom wideo przemysł muzyczny sporo zarabia. WIN złożyło już co prawda skargę na takie praktyki negocjacyjne do KE, ale raczej nie doczeka się reakcji przed wprowadzeniem zmian. Według źródeł Financial Times, maja zostać wprowadzone "na dniach", ponieważ YouTube chce zamknąć sprawę przed rozpoczęciem wewnętrznych testów swojej płatnej usługi.