W Google Play nowa wersja aplikacji do nawigacji komórkowej sieci Play. Wśród nowości Nawigacji Play na Android pojawiła się m.in. usługa Komiwojażer (w fazie beta) służąca do układania optymalnych tras wielopunktowych.

Usługa Komiwojażer pozwala na optymalizację tras wielopunktowych w oparciu m.in. o odległości między punktami oraz aktualne dane o korkach i remontach. Jest to usługa zarówno dla profesjonalnych kierowców - kurierów, serwisantów, przedstawicieli handlowych, którzy większość dnia spędzają na podróżowaniu między klientami, jak i każdego, kto po prostu załatwia dziennie kilka spraw w różnych miejscach. Organizując taką wyprawę sami często kierujemy się po prostu odległością między tymi punktami lub intuicją, a ta nas może mylić. Komiwojażer analizując aktualne dane o ruchu drogowym oraz dodatkowe warunki, które sami określamy wytycza trasy optymalne pod względem czasowym.

By skorzystać z Komiwojażera należy mieć aktywną usługę nawigacji. Do 9 maja Play umożliwia darmowe testowanie nowej usługi. Od 10 maja będzie można ją dokupić do posiadanego abonamentu.

Druga nowość w Nawigacji Play to funkcja wizualizacji przebiegu tras alternatywnych na mapie wraz z tekstowym opisem przebiegu tras alternatywnych m.in. ich długością, liczbą kilometrów, a także szacowanym zużyciem paliwa, która pojawia się podczas wytyczania trasy. Wówczas aplikacja porównuje i wyświetla trzy typy tras. Domyślnie są to trasy omijające korki: rekomendowana, najszybsza oraz ekonomiczna.

Do tej pory Klienci Nawigacji Play mogli korzystać z nawigacji tylko w Polsce, ale to się właśnie zmienia. Kolejną nową funkcją jest możliwość podróżowania z Nawigacją Play po całej Europie. Wszyscy klienci Nawigacji Play posiadający aktywną usługę mogą teraz skorzystać z 30-dniowego pakietu map EUROPA za jedyne 9,84zł z VAT. Pakiet europejskich tras można uruchomić na dwa różne sposoby - poprzez wejście w menu aplikacji i kliknięcie odpowiedniej opcji w menu Zamów usługi lub też wysyłanie SMS o treści: EUROPA na numer 908628.

Najnowsza wersja Nawigacji Play jest już dostępna dla wszystkich użytkowników posiadających aplikację z Google Play.

[Łukasz Szewczyk]