UPC Polska, największy operator telewizji kablowej w Polsce, rozpoczyna wprowadzanie odświeżonego układu programów na dekoderach telewizji cyfrowej. Proces ten będzie wprowadzany etapami.

Dzięki zmianom, klienci, którzy posiadali kanały udostępnione w dwóch formatach (SD i HD), przełączając kanały, nie będą już musieli przechodzić przez ten sam program w dwóch różnych rozdzielczościach. Teraz zobaczą oni na swoich dekoderach wyłącznie wersję HD. Zapewni to m.in. krótszy czas dotarcia do ulubionych programów oraz brak zdublowanych kanałów na sąsiednich pozycjach.

Odświeżony układ programowy obejmie klientów posiadających dekoder Mediabox HD, MediaModuł CI+ oraz dekoder Mediabox SD. Abonenci z dekoderami SD nadal będą mieli dostęp do kanałów w formacie SD. Zmianie ulegnie jedynie numeracja kanałów.

Wersje SD i HD znajdą się na jednej pozycji w EPG (w programie tv), a format zostanie dopasowany do posiadanego typu dekodera. Zmiany nie dotyczą dekoderów KAON ani Horizon. Na tym ostatnim dekoderze od razu wprowadzony został nowy układ kanałów.

Odświeżony układ programów będzie wprowadzany etapami i oznacza koniec dubli kanałów, ale oferta programowa nie ulega zmianie. Wszystkie programy pozostają dostępne.

Na początek, od środy 11 lutego 2015 roku, odświeżenie obejmie takie kanały jak TVP1, TVP2, BBC Brit, BBC Earth, TLC oraz Planete+. Zmiana najbardziej przydatna będzie w przypadku głównych kanałów Telewizji Polskiej - stacja TVP1 HD dostępna będzie w dekoderach na pozycji numer 1 (obecnie 101), a TVP2 na pozycji numer 2 (obecnie 102).

Aktualna numeracja kanałów na dekoderach jest dostępna na internetowych stronach UPC.

[Łukasz Szewczyk]