Firma Nvidia nadal walczy o utrzymanie się na rynku urządzeń mobilnych. Po znaczącej porażce układów SoC Tegra sami próbują projektować i sprzedać urządzenia z tym procesorem. Do tej pory odświezono Shield Tablet, a teraz jest on sprzedawnay pod nazwą Nvidia Shield Tablet K1.

W tym roku Zielonii zapowiedzieli nową generację układu SoC Tegra X1, który miał pojawić się w marcu 2015 roku. O tej pory nic nie wspominano na ten temat, aż do teraz bowiem pojawił się prototypowy egzemplarz Nvidia Shield Tablet X1, który znajdziemy w bazie GFXBench. To właśnie dzięki temu możemy dowiedzieć się, że będzie on oparty na SoC Tegra X1, który ma osiem rdzni (cztery Cortex-A57 i cztery Cortex-A53). Do tego dochodzi autorski procesor grafiki, który będzie dwukrotnie wydajniejszy w porównaniu do tego z Tegry K1, co pozwoli na uzyskanie mocy obliczeniowej 1 TFLOPS (w obliczeniach zmiennoprzecinkowych).

Tablet X1 wyposażony jest w ekran o wielkości 8-cali o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, 3 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci na pliki, GPS, Bluetooth i WiFi. Pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 6.0 "Marshmallow".