Orange Polska i Integrated Solutions wygrały przetarg na drugi etap budowy światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej w województwie łódzkim. To kolejne postępowanie przetargowe w ramach Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST), które wygrały te firmy.

Projekt Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej przewiduje utworzenie światłowodowej sieci szerokopasmowej na obszarze województwa łódzkiego W rozstrzygniętych dotychczas dwóch postępowaniach przetargowych zwyciężyło konsorcjum firm Orange Polska i Integrated Solutions.

Rozstrzygnięty obecnie drugi etap przewiduje rozbudowę sieci szerokopasmowej w południowej części województwa, gdzie wiele miejscowości pozbawionych jest dostępu do szerokopasmowego Internetu. Budowana sieć połączy trzynaście powiatowych placówek służby zdrowia m.in. w Wieruszowie, Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku i Opocznie. Powstaną w nich tzw. węzły szkieletowe i dystrybucyjne, do których będą mogli podłączyć się lokalni dostawcy Internetu, świadczący usługi dla mieszkańców. Nowo wybudowana sieć będzie także wykorzystywana dla potrzeb telemedycyny i e-zdrowia. Pierwszy etap projektu ŁRST zakładał budowę sieci szkieletowej łączącej węzły zlokalizowane w ośmiu miastach powiatowych.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013.

[Łukasz Szewczyk]