"Nad ranem" to tytuł teledysku wykonanego w technice animacji malarskiej do piosenki z tekstem Tadeusza Gajcego - wybitnego poety i żołnierza Armii Krajowej, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Trzyminutowy teledysk stanowi alegorię losu poety.
Muzykę do piosenki skomponował Marek Wiński. Jak przyznał, do skomponowania piosenki zainspirował go wiersz Gajcego "Nad ranem", który ma w sobie wiele metafor i silnych emocjonalnie obrazów.

Piosenkę wykonał wokalista rockowy Szymon Goldberg, związany w przeszłości m.in. z zespołem Pudelsi. Jak wyjaśnił Wiński, o wykonanie piosenki zwrócił się właśnie do Goldberga, ze względu na jego głęboki męski głos, w którym jest jednocześnie agresja i liryka.

"Nad ranem" to pierwszy w historii teledysk wykonany techniką animacji malarskiej. Teledysk wyprodukowało studio animacji Breakthru Films, uhonorowane w 2008 r. statuetką Oskara za krótkometrażowy film "Piotruś i Wilk". "Poezja według mnie najlepiej współistnieje z malarstwem i w związku z tym uznałam, że to będzie najlepsza technika do opowiedzenia historii, którą Marek zaproponował
- wyjaśniła Dorota Kobiela, reżyserka teledysku,

Przy produkcji teledysku pracował przez kilka miesięcy kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów. Każda sekunda obrazu to 12 namalowanych odręcznie obrazów. "Każde ujęcie było ręcznie malowane na płótnie. Potem wykonano jego zdjęcie. Następnie wprowadzono do niego ruch" - powiedział producent Sean Bobbitt.

Powstał poruszający metaforyczny obraz, adresowany do współczesnych rówieśników Gajcego, działający na emocje i wyobraźnię.

[Łukasz Szewczyk]