Producenci ekranów chwalą się pokonywanymi granicami w zagęszczaniu pikseli na wyświetlaczach. Tymczasem na przód stawki wysunął się Sharp ze swoim 4,1 calowym ekranem o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli.

Japoński producent zaprezentował 4,1-calowy ekran wykonany w technologii IGZO LCD, który charakteryzuje się wyświetlaniem obrazu o rozdzielczości WQXGA (2560 x 1600 pikseli). Oznacza to zagęszczenie na poziomie 736 ppi. Oznacza to, że niebawem rozdzielczość UHD pojawi się na flagowych phabletach. Sharp już za dwa lata planuje wydanie próbek inżynieryjnych paneli na rok 2015. Do produkcji masowej trafią one w 2016 roku. Różnica w stosunku do obecnych ekranów będzie praktycznie niezauważalna. Poza tym wyższa rozdzielczość sprawia większe obciążenie urządzenia i większe zapotrzebowanie na energię. To może spowodować jeszcze krótszy czas pracy na akumulatorze.

Jak dotąd nie wiadomo jakie będzie praktyczne wykorzystanie tak małych ekranów, które tak naprawdę trafią do masowej produkcji dopiero za wiele miesięcy. Możliwe, że Sharp liczy na popularyzację wirtualnej rzeczywistości, gdzie wielkość wyświetlacza nie ma większego znaczenia.