O udanym transferze danych z rekordową prędkością poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven i Uniwersytetu Centralnej Florydy.

Dzięki nowej klasie włókien optycznych badacze uzyskali prędkość transmisji 20-krotnie większą od możliwości oferowanych przez tradycyjne sieci telekomunikacyjne. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania, zawierającego siedem włókien optycznych, prędkość transferu danych wzrosła do 255 Tb/s.

Wynik ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii wielordzeniowego światłowodu. W budowie tego typu kabla wykorzystano włókno szklane z 7 rdzeni optycznych, ułożonych w kształt sześciokąta, które dały ostatecznie aż 50 nośników energii.

Jak stwierdził dr Chigo Okonkwo z uniwersytetu w Eindhoven: Nasze włókno ma mniej nią 200 mikrometrów grubości, nie jest zatem znacząco grubsze od standardowych światłowodów.

Wielordzeniowe światłowody są bardzo interesującym rozwiązaniem, które może wkrótce zastąpić obecnie wykorzystywaną technologię. Modernizacja może jednak zająć wiele lat - a jedną z poważnych przeszkód są wysokie koszty. Według naukowców problem ten zostanie jednak wkrótce rozwiązany.