Twórcy popularnego komunikatora WhatsApp (popularnego, bo ma ok. 600 milionów użytkowników) ogłosili własnie, że wdrożyli szyfrowanie komunikacji.

A to za sprawą wprowadzenia szyfrowania typu End-to-End. Polega ono na tym, że serwery WhatsApp odpowiadają tylko za nawiązanie połączenia, ale już sami rozmówcy dysponują kluczem, aby konwersację tą prowadzić. Dzięki takiemu rozwiązaniu programiści komunikatora WhatsApp nie mają możliwości podejrzenia rozmów, gdyż nie są w posiadaniu ww. klucza.

Jak na razie jednak pełne szyfrowanie, czyli end-to-end, wspierane jest w aplikacji WhatsAppa na Androida i niestety na obecną chwilę nie wiemy, kiedy pojawi się w wersji dla iOS, BlackBerry OS czy Windows Phone. Co istotne, taki typ szyfrowania jest domyślnie włączony. Pojawienie się szyfrowania w WhatsApp jest efektem współpracy firmy z Open Whisper Systems i wykorzystaniu open soruce'owego kodu.

WhatsApp został kupiony przez Facebook za 19 mld $. Popularna aplikacja była krytykowana przez lata za szereg niedociągnięć w kwestii bezpieczeństwa i prywatności. Szyfrowanie te zostało wdrożone przez firmę WhisperSystems, która stworzyła komunikator TextSecure, a także aplikacje RedPhone i Signal.