Przed rokiem firma AMD wprowadziła na rynek swoje flagowe procesory FX-9370 oraz FX-9590 z serii o nazwie kodowej Centurion. Procesory wyróżniały się bardzo wysokimi zegarami taktującymi (odpowiednio: 4,4-4,7 GHz oraz 4,7-5,0 GHz), wskaźnikiem TDP aż 220W, a ponadto były sprzedawane bez dołączonych systemów chłodzenia. Teraz, po roku obecności na rynku producent zamierza odświeżyć serię układów. Pierwszym krokiem ku temu będzie zaoferowane procesorów w atrakcyjnych zestawach z wodnym systemem chłodzenia.

Procesory w tych wersjach będą pakowane w odświeżone graficznie pudełko. Wewnątrz niego poza procesorem znajdzie się zestaw chłodzenia wodnego firmy Asetek. Sugerowana cena takiego zestawu wraz z procesorem FX-9590 wynosić będzie 359 USD - tylko 40 dolarów więcej, niż cena procesora oferowanego samodzielnie. Można to uznać za bardzo dobry krok - system chłodzenia wodnego otrzymamy za stosunkowo niewielką dopłatą, niższą od jego normalnej ceny rynkowej.

FXy 9370 oraz 9590 z dołączonym w opakowaniu, wodnym systemem chłodzenia mają trafić do sprzedaży jeszcze przed zakończeniem wakacji.


To jednak nie wszystko, bo jak informuje X-bit Labs, AMD plenuje wprowadzenie na rynek jeszcze jednego procesora z rdzeniem Vishera, który byłby taktowany standardowym zegarem w wysokości aż 5.0 GHz. Układ miałby być odpowiedzią na niedawną premierę procesora Intel Core i7-4790K z serii Devil's Canzon, którego standardowe taktowanie wynosi 4.0 GHz.

Czyżby AMD szykowało pożegnalny model procesora z serii FX, która jak wiemy, ma pozostać w ofercie producenta jeszcze w tym i przyszłym roku, a później zostanie zastąpiona nowymi procesorami, z całkowicie nową architekturą.