Najnowsza stabilna wersja przeglądarki Google Chrome mając na celu poprawę wydajności i bezpieczeństwa będzie automatycznie przełączać się na wersje 64-bitową w momencie, gdy uruchomimy ją w 32-bitowej wersji na komputerze z zainstalowanym 64-bitowym systemem Windows wyposażonym w więcej niż 4 GB pamięci RAM.

Po zainstalowaniu na komputerze 64-bitowego systemu operacyjnego, najlepszą wydajność osiągamy wówczas gdy uruchamiane są również aplikacje skompilowane dla procesorów 64-bitowych. Nie jest to wymóg, jednak po uruchomieniu aplikacji wykorzystującej biblioteki 32-bitowe, każdy system operacyjny 64-bit jest wolniejszy. Uruchomienie takiej aplikacji zazwyczaj blokuje inne aplikacje z bardziej zaawansowanymi funkcjami i zdecydowanie zmniejsza ich wydajność.

Od tego tygodnia, dni 32-bitowego Google Chrome na 64-bitowych systemach Windows są policzone. Po wydaniu wersji 58.0.3029.96, która jest wdrażana obecnie do automatycznego systemu aktualizacji przeglądarki, Chrome wykryje kiedy jest uruchomiony w wersji 32-bitowej na 64-bitowym systemie Windows i sprawdzi, czy komputer wyposażony jest w więcej niż 4 GB pamięci RAM. Google Chrome będzie automatycznie pobierać się i instalować build 64-bitowy bez powiadomienia.

W celu poprawy stabilności, wydajności i bezpieczeństwa, użytkownicy, którzy są obecnie na 32-bitowej wersji Chrome i 64-bitowych systemach Windows z 4 GB lub więcej pamięci oraz z włączoną automatyczną aktualizacją zostaną automatycznie przeniesione do 64-bitowej Chrome podczas kolejnej aktualizacji, wyjaśniają pracownicy Google Chrome na swoim blogu . " 32-bitowy Chrome nadal będą dostępne za pośrednictwem strony pobierania Chrome.
Do tej pory Google nie ujawnia planów podobnych ulepszeń w innych systemach operacyjnych