Firma GoPro z pewnością zaskoczyła Nas tworząc najmniejszą i najlżejszą jaką kamerę sportową typu Point-of-view (POV). Premiera odbyła się 12 lipca 2015 r. a już po kilku dniach dostępna jest oficjalnie w sklepie ProLine pod nazwą GoPro HERO4 Session. Ma postać czarnej miniaturowej kostki o wielkości boku zbliżonej do wielkości obiektywu poprzednich wersji kamer. Co ważne kamera jest już w naturalny, nie wymagający wodoodpornej obudowy, sposób wodoszczelna. Dodatkowo wyposażono ją w dwa uchwyt, obejmy (frame) pozwalające na jej przekładanie co 90 stopni i przestawianie tył, przód, bez udziału dodatkowych obrotowych ramion, czy bez rozkręcania mocowań.
Świetnym pomysłem jest ramka z tylnym trzymaniem i współpracujące z nią dwa uchwyty: nisko profilowy Low-profile - utrzymujący kamerę "za plecy" najniżej jak to tylko możliwe, z przegubem kulowy Ball Joint Bucket - obrotowy dzięki któremu możemy zmieniać kadr i ustawiać kamerę w inne miejsca patrzenia.


Kamera jest o 50% mniejsza (długość boku 38mm) i o 40% lżejsza (76 gram) od pozostałych modeli GoPro Hero 4. To jest połowę ciężaru kamery Hero4 Silver w obudowie wodoszczelnej. Nowością jest także zmieniony tryb obsługi, kamerę wyposażono właściwie tylko w jeden główny przycisk do jej obsługi. Z tyłu umieszczono jeszcze ukryty przycisk podglądu ustawień (Info) i zmiany trybów Remote Control (Wi-Fi, Bluetooth). Jednak podstawowa obsługa kamery ogranicza się do naciśnięcia głównego przycisku w centralnej części kamery, otoczonego czerwoną obwódką. Już pojedyncze naciśnięcie tego przycisku włącza i aktywuje funkcję Record w trybie kamery, ponowne jego użycie zatrzymuje nagrywanie i wyłącza urządzenie. Dostępny test tylko jeszcze jeden tryb nagrywania TimeLapsów, aktywowany po przytrzymaniu głównego przycisku przez 3 sekundy.

Ważnym jest że obrócenie kamery, powoduje automatyczną zmianę aspektu nagrywanego obrazu, więc nie trzeba go potem obracać podczas post produkcji. Zmianie uległ także wyświetlacz, jest on miniaturowy, świecący w technologi OLED, pokazujący tryb kamery, klatkaż, aktywację Wi-Fi, stan baterii a w drugiej linii czas nagrywania.

Co do parametrów obrazu to plasują się one pomiędzy modelami GoPro HERO+ a obecnym liderem sprzedaży, kamerą GoPro Hero 4 Silver. I mimo że ten model kamery prezentuje się bardzo ciekawie to jednak dość wysoka cena daje jej silną konkurencję w postaci modelu GoPro Hero4 Silver, który co prawda jest większy i mniej aerodynamiczny, jednak posiada kolorowy wyświetlacz umożliwiający podgląd nagrywanego obrazu, a także przy wąskim kadrowaniu (zoom) daje się zauważyć że Silver ma bardziej szczegółowy obraz, nawet biorąc pod uwagę jedynie podstawowy tryb 1080p30fps. Za to na plus wydaje się lepiej działający Balans Bieli, kamera ładniej oddaje błękit nieba i niebieskie morze - idealna jest przez to na wakacyjne eskapady.

Dla fanów nurkowania bardzo ważną sprawą będzie tez ograniczona maksymalna głębokość do jakiej będziemy mogli zanurzyć nową kamerę, a wynosi ona jedynie 10 metrów. Przypomnijmy że pozostałe kamery umożliwiają na zejście do 40m a w specjalnej akcesoryjnej obudowie do 60m. A tu warto zaznaczyć że mała kamera Session nie będzie miała (przynajmniej na razie) dodatkowej obudowy do głębszych nurkowań. To właściwie eliminuje ją ze Świata podwodnych eksploracji i kręgu zainteresowań nurków.

Ale to też nie musi być minusem - bo dzięki temu że mikrofon kamery jest zawsze odsłonięty, możemy nagrywać dźwięk w środowisku wodnym. Pozwala nam np. kręcić VLOGi podczas snurkowania po rafie lub wprost po wywrotce z Kejta podczas Kitesurfingu. Dobrze działający mikrofon niezależnie od środowiska to może być dla wielu osób bardzo przydatna, wręcz niezastąpiona rzecz.

Myślę że małe rozmiary i związany z tym mały opór stawiany przez opływające powietrze, docenią z pewnością motocykliści. Mała waga to znowu plus dla rowerzystów, narciarzy, skejtów czy surferów. Przychylnym okiem spojrzą na tą kamerę amatorzy sportów motoryzacyjnych.

Low-Profile Frame

Gopro Low Profile Frame Photo

Ball Joint Buckle

Gopro Ball Joint Buckle Photo

Warto zaznaczyć że mimo małych wymiarów, kamera posiada tryb 1080p przy 60 klatkach i 1440p dla trybu w aspekcie 4:3. Tryb slowmotion dostępny jest w trybie 720p@100fps'ów, dostępny jest także tryb zwiększania pola widzenia w pionie o nazwie SuperView. Przechwytywanie zdjęć TimeLapse dostępne jest w rozdzielczości 8Mpx (3264x2448px). Kamera, jak cała seria Hero 4, pozwala na bezprzewodowe zarządzanie w technologiach Wi-Fi jak i Bluetooth poprzez pilot jak i aplikację na smartfony. Cieszy także zapowiadany czas pracy na baterii, w podstawowym trybie 1080p@30fps, zapowiadany czas pracy do 2 godz i 5 min a z włączony z Wi-Fi i Pilotem to 2 godz, co jest bardzo dobrym wynikiem zważywszy że że pojemność akumulatora uległa zmniejszeniu i wynosi 1030mAh. Niestety akumulator jest nie wymienialny, ładowany z portu USB.

Cieszą także drobiazgi, jak rezygnacja z przestarzałego i już nigdzie nie używanego standardu miniUSB na rzecz powszechnie stosowanego w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych złącza microUSB. Pozostawanie przy tym pierwszym złączu było ogromną udręką i nie raz osobiście wprowadzało mnie w konsternację, gdy brak było potrzebnego kabelka. Ciekawym pomysłem jest także ramka z klipsem Low-Profile Frame, której rozwiązanie można było by tez przenieść do starszych typów kamer. A obrotowy uchwyt Ball Joint Buckle, to będzie pierwsze akcesorium które dokupię do swojej starej GoPro.

Myślę że kamera GoPro Hero4 Session to świetny wybór na pierwsza kamerę, pod warunkiem że nie zamierzacie nurkować. Idealna dla Vlogerów, motocyklistów, rowerzystów, narciarzy, skejtów czy surferów.

Zapraszam do obejrzenia filmu - pamiętaj także że ProLine jest autoryzowanym sprzedawcą GoPro. U nas kupujesz z pierwszej ręki zawsze legalną i z pełną gwarancją!