SPI International, właściciel Kino Polska TV, ma poważne plany podbicie telewizyjnego rynku nowymi technologami. Mimo, że technologia 3D nie zwojowała rynku, jeszcze w tym oku nadawca planuje uruchomić kanał nadający w rozdzielczości 4K.

Mimo, że technologia 3D nie podbiła telewizyjnego rynku, nadawcy nie rezygnują z eksperymentowania z nowymi technologiami. Jak podaje Rzeczpospolita, w trzecim lub czwartym kwartale 2015 roku SPI International planuje uruchomić kanał FunBox 4K Ultra HD. Nowa stacja, emitująca wyłącznie treści w rozdzielczości 4K, ma być dostępna w Polsce oraz na innych rynkach. Nadawca zapewnia, że w pierwszych miesiącach tego roku zgromadził już 200 godzin programów w technologii 4K. Oferta jest różnorodna, od programów przyrodniczych poprzez materiały z panoramami San Francisco czy komputerowe animacje.

Nadawca na razie nie podjął decyzji w sprawie dystrybucji nowego kanału. W planach jest m.in. szeroka dystrybucja za pośrednictwem operator płatnej telewizji. Można podejrzewać, że popularność kanału 4K raczej nie będzie zbyt wielka. Telewizyjni operatorzy dopiero na dobre wkraczają w erę HD, wyłączając ze swoich ofert duble SD. Dodatkowo nadawanie kanału 4K wymaga odpowiednich warunków technicznych. Wcześniej polskiego rynku nie podbiła także technologia 3D.

[Łukasz Szewczyk]