Na forum IOT World firma Samsung zapowiedziała uruchomienie platformy Samsung ARTIK, która umożliwi szybsze i prostsze opracowywanie nowych aplikacji Internetu rzeczy (IoT) dla przedsiębiorstw, przemysłu i konsumentów.

ARTIK jest otwartą platformą obejmującą rodzinę najlepszych w swojej klasie zintegrowanych, gotowych do wdrożenia modułów, zaawansowane oprogramowanie, płyty rozwojowe, sterowniki, narzędzia, zabezpieczenia i łączność w chmurze, które pomogą w przyspieszeniu rozwoju nowej generacji urządzeń Internetu rzeczy, lepszych i bardziej inteligentnych rozwiązań i usług.

Dostarczamy najbardziej zaawansowaną w branży, otwartą i bezpieczną platformę służącą do rozwoju produktów Internetu rzeczy. Wykorzystując masową produkcję firmy Samsung, zaawansowany proces obróbki krzemu, technologie oraz rozbudowany ekosystem, ARTIK umożliwia programistom szybkie przekształcenie świetnych pomysłów na wyróżniające się produkty i aplikacje Internetu rzeczy
- powiedział Young Sohn, President and Chief Strategy Officer, Samsung Electronics.

Platforma Samsung ARTIK dostępna jest w różnych konfiguracjach, aby spełniać szczególne wymagania szerokiej gamy urządzeń, od urządzeń ubieralnych i automatyki domowej, po inteligentne oświetlenie i aplikacje przemysłowe. Do pierwszych elementów rodziny ARTIK należą:
  • ARTIK 1 - najmniejszy dostępny obecnie w branży moduł Internetu rzeczy (12mm x 12mm) stanowi połączenie łączności Bluetooth/BLE i czujnika dziewięcioosiowego z najlepszymi w swojej klasie możliwościami obliczeniowymi oraz najniższym zużyciem energii. Został on zaprojektowany specjalnie do zastosowań Internetu rzeczy wymagających niskiego poboru energii zamkniętych w obudowach o niedużych wymiarach.
  • ARTIK 5 zapewnia wyważenie wielkości, mocy i wydajności w stosunku do ceny i jest idealnym rozwiązaniem dla koncentratorów domowych, dronów i wysokiej klasy urządzeń ubieralnych. Zawiera dwurdzeniowy procesor 1 GHz i zintegrowaną z płytą pamięć DRAM i flash.
  • ARTIK 10 oferuje Internetowi rzeczy zaawansowane możliwości i wysoką wydajność dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi, dekodowaniu/kodowaniu wideo w wysokiej rozdzielczości FHD 1080p, dźwiękowi 5.1, pamięci DRAM 2 GB i 16 GB pamięci flash. Samsung ARTIK 10 obsługuje Wi-Fi, Bluetooth/BLE i łączność ZigBee - jest przeznaczony do zastosowania w serwerach domowych, zastosowań multimedialnych oraz przemysłowych.

- Wymagania branżowe dla urządzeń Internetu rzeczy różnią się pod względem żywotności baterii, mocy obliczeniowej i wielkości obudowy - powiedział Sohn. - Z taką ofertą ARTIK Samsung bezpośrednio odpowiada na potrzeby niezwykle szerokiego kręgu różnych klientów, zastosowań i aplikacji.

Dodatkowe najważniejsze zalety techniczne rodziny Samsung ARTIK
  • Bezpieczeństwo i prywatność: Platforma ARTIK oferuje najlepsze w swojej klasie, kompleksowe rozwiązania zabezpieczeń. Na poziomie sprzętowym ARTIK zawiera wbudowany element zabezpieczeń, który wykracza poza rozwiązania oferowane przez oprogramowanie oparte wyłącznie na szyfrowaniu. Na poziomie aplikacji ARTIK wyposażony jest w system wykrywania nieprawidłowości oparty na uczeniu maszynowym. Umożliwia to użytkownikowi identyfikację nieprawidłowości i nietypowego zachowania w celu uniemożliwienia ewentualnych działań takich jak nieautoryzowany dostęp lub włamania.
  • Stos oprogramowania Internetu rzeczy: Platforma Samsung ARTIK dostarczana jest wraz z obszernym zestawem oprogramowania Internetu rzeczy i narzędzi niezbędnych do przyspieszenia rozwoju produktu. Programiści mogą zacząć bezpośrednio korzystać z platformy rozwoju aplikacji, zamiast przeznaczać swój czas na tworzenie budowy bibliotek oprogramowania niskiego poziomu.
  • Magazyn lokalny i zdolność obliczeniowa: ARTIK obsługuje wyjątkowe funkcje magazynu lokalnego i zdolności obliczeniowych, które w większości obecnych środowisk Internetu rzeczy są zazwyczaj dostępne wyłącznie w dużych serwerach chmurowych. Zależnie od wymagań użytkownika, danymi można zarządzać lokalnie lub w chmurze w formatach zaszyfrowanych lub nieszyfrowanych.
  • Architektura o niskim poborze energii: Platforma ARTIK oferuje najlepsze w swojej klasie zużycie energii, aby umożliwić dłuższą żywotność baterii urządzeń Internetu rzeczy zasilanych bateryjnie, takich jak urządzenia ubieralne. Platforma zawiera wielopoziomową architekturę, która umożliwia działanie aplikacji i zadań z odpowiednią, zoptymalizowaną pod kątem zasilania wydajnością i odpowiednim wykorzystaniem pamięci.
  • Niewielkie wymiary: Wszystkie moduły ARTIK oferują najmniejsze w swojej klasie wymiary. W niektórych modułach ARTIK zastosowano technologię nowej generacji - ePoP firmy Samsung (embedded Package-on-Package). Samsung Electromechanics, światowy lider w produkcji podzespołów, odegrał kluczową rolę w opracowaniu zaawansowanych technologii dla ARTIK.
  • Łączność: W zależności od konfiguracji, rodzina ARTIK oferuje wszystkie najważniejsze protokoły łączności, w tym Wi-Fi, Bluetooth (w tym BLE) i ZigBee.

[Łukasz Szewczyk]