Możliwość instalacji aplikacji na kartach SD było jedną z zapowiadanych funkcji Windows 10. Niestety, Microsoft nie sfinalizował jeszcze prac nad tym rozwiązaniem i tak funkcja nie pojawi się w finalnej "dziesiątce".

W Windows 8(.1) nie istnieje możliwość instalowania aplikacji ze Sklepu Windows na zewnętrznych pamięciach, na przykład kartach SD. To się miało zmienić wraz z Windows 10, co zapowiadał sam Microsoft. Niestety, finalne wydanie Windows 10 zostanie także pozbawione takiej możliwości.

Microsoft przekazał, że nie udało mu się sfinalizować prac nad tą funkcją i instalowanie aplikacji na zewnętrznych nośnikach nie będzie możliwe w finalnym wydaniu Windows 10, które zostanie udostępnione już 29 lipca. Na pocieszenie pozostaje fakt, że taka funkcja ma pojawić się później - jeszcze w tym roku, a więc zostanie dostarczona wraz z pewną aktualizacją dla "dziesiątki".

Takie rozwiązanie jest o tyle ważne, że znacząco ułatwiłoby życie użytkownikom tanich tabletów z Windows, które mają tylko 16 GB miejsca na dane. Większość pamięci zajmuje jednak preinstalowane oprogramowanie i dla użytkownika końcowego pozostaje tylko kilka GB wolnej przestrzeni do wykorzystania. Niestety, to utrudnia możliwość instalowania wielu aplikacji i często w celu zainstalowania nowego programu trzeba usunąć inne.

Na razie nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie taka funkcja pojawi się w Windows 10. Redaktorzy Neowin sugerują, że może to nastąpić wraz z udostępnieniem większej aktualizacji w październiku, która rozwijana jest pod nazwą Threshold Wave 2.