Allwinner to dobrze znany chiński producent układów SoC dla urządzeń mobilnych. Tym razem zaprezentował on jeden z najtańszych procesorów 64-bitowych na rynku. Mowa tutaj o modelu A64, który będzie kosztował tylko 5 dolarów i podobno gwarantuje wydajność pozwalającą na odtwarzanie materiałów 4K.

Allwinner A64 zbudowany jest z czterech rdzeni Cortex-A53. Pozwala on na dekodowanie wideo w rozdzielczości UHD z wykorzystaniem kodeków H.265/H.264, a także przesyłanie materiałów filmowych w wysokiej jakości poprzez złącze HDMI. Może on współpracować z pamięciami typu LPDDR2, LPDDR3, DDR3 i DDR3L. Oczywiście i w tym przypadku nie zabrakło zgodności z technologią SmartColor, która to automatycznie dostosowuje nasycenie kolorów i odcieni skóry do wyświetlanych filmów. Układ ten będzie zgodny z systemem operacyjnym Android 5.0 Lillipop i Linuksem z kernelem w wersji 3.10.

Zapewne już niebawem Allwinner A64 znajdzie się w wielu chińskich smartfonach z uwagi na wręcz genialną cenę za którą ma być sprzedawany.