Dell przejmie EMC Corp. - światowego lidera na rynku systemów przechowywania danych. Będzie to kosztować 67 mld dolarów, a powstanie gigant o bardzo dużych możliwościach.

Firmy Dell Inc. oraz EMC Corporation ogłosiły podpisanie porozumienia, w ramach którego Dell (wspólnie MSD Partners oraz Silver Lake) przejmie EMC Corporation, pozostawiając VMware jako spółkę publiczną. Całkowita wartość transakcji jest szacowana na 67 miliardów dolarów. Udziałowcy EMC otrzymają 24,05 dolarów za akcję w gotówce, a także udziały w VMware.

Sama wartość transakcji robi ogromne wrażenie. To chyba największe przejęcie w historii rynku technologicznego. W efekcie powstanie gigant, który będzie miał roczne przychody w okolicach 80 mld dolarów.

Czym jest EMC?


Wiele osób słyszało o Dellu, bo ta firma znana jest na rynku elektroniki konsumenckiej. Czym natomiast jest EMC? Jest to globalna korporacja oferująca rozwiązania z zakresu przechowywania danych, bezpieczeństwa, wirtualizacji, analizy danych oraz rozwiązań chmurowych.

Firma ma ponad 70 tys. pracowników i jest uważana za lidera na rynku systemów przechowywania danych. Skutecznie konkuruje z NetApp, IBM, oraz Hewlett-Packardem. Wspomniany VMware to chyba najbardziej znana spółka zależna EMC, ale w ręku tej korporacji są też inne rozpoznawalne firmy jak np. RSA Security LLC.

- Połączenie Della oraz EMC stworzy największe prywatnie kontrolowane zintegrowane przedsiębiorstwo technologiczne. Firma będzie liderem na ekstremalnie atrakcyjnych, szybko rosnących obszarach wartego 2 biliony dolarów rynku technologii informacyjnych z komplementarnymi zestawami produktów, ekipami sprzedażowymi oraz strategiami inwestycji w badania i rozwój - czytamy w komunikacie o przejęciu.

Nowy gigant będzie miał bardzo mocną pozycję na rynku serwerów, przechowywania danych, wirtualizacji oraz komputerów osobistych. Do tego będzie mocny w tak przyszłościowych obszarach jak chmury czy bezpieczeństwo. Co więcej, od kiedy Dell stał się na powrót prywatną spółką, zyskał możliwość elastycznego inwestowania w bardziej długoterminowe przedsięwzięcia.

Michael Dell będzie szefem połączonych przedsiębiorstw. Joe Tucci będzie szefem EMC do czasu zamknięcia transakcji. Główna siedziba połączonych przedsiębiorstw będzie zlokalizowana w Hopkinton. Transakcja wymaga jeszcze zgody regulatorów oraz udziałowców EMC. Powinna być zamknięta w przyszłym roku.

[Marcin Maj]