Konsorcjum ASTC podało informację, że dyski twarde o pojemności 100 TB powinny zagościć na rynku do 2025 roku. Takie możliwości powinny być osiągalne dzięki odpowiednio gęstemu upakowaniu danych na nośniku pamięci masowej.

Obecnie wykorzystywany jest magnetyczny zapis prostopadły, który wiąże się ze sporymi ograniczeniami. W celu zwiększenia pojemności i wydajności konsorcjum łączące największych producentów dysków twardych chce zainwestować w technologię HAMR, która powinna być dostępna od 2017 roku. Pozwoli ona na wzrost gęstości upakowania danych nawet o 30% w skali roku. Obecnie gęstość ta wynosi 0,86 Tb/in2, a po wejściu w życie wspomnianego rozwiązania powinna wynosić pomiędzy 2-4 Tb/in2. To pozwoli produkować dysku o pojemności 20 TB już w przeciągu najbliższych 5 lat. Od 2021 roku dostępna ma być technologia HDMR, która zwiększy gęstość do 10 Tb/in2, co pozwoli na produkcję HDD do 100 TB.

Miejmy nadzieję, że tak ambitne plany uda się zrealizować, a ceny wdrożenia nowych rozwiązań nie przełożą się na wysokie ceny pojemniejszych nośników.