Uczeni z Uniwersytetu Nanjing w Chinach opracowali specjalny tunel, w którym dźwięk może przemieszczać się tylko w jedną stronę. Nawet wtedy, gdy fale dźwiękowe dostają się z obu stron.

Taki efekt był możliwy do osiągnięcia dzięki specjalnie ukształtowanym metamateriałom. Zostały one wyposażone w specjalne wyżłobienia na ściankach, które sprawiają, że fale dźwiękowe dostające się do tunelu odbijają się w jednym, konkretnym kierunku. Z obu stron dochodzi do wyciszenia, ale tylko z jednej do nieznacznego. Na poniższej grafice możecie prześledzić zasadę działania tunelu w oparciu o dostające się do niego fale dźwiękowe.

Tunel opracowany przez chińskich badaczy jest bardzo mały. Jego średnica wynosi około 10 cm, a długość jest mniejsza niż 30 cm. Takie rozwiązanie może z czasem znaleźć wiele zastosowań, chociażby do wyciszania różnych kanałów.

Warto dodać, że tunel chińskich uczonych powstał z użyciem technologii druku 3D. Do budowy tunelu zastosowano standardowe materiały (zwykły plastik ABS). Wynika to z braku potrzeby zastosowania specjalnych tworzyw, gdyż w tym przypadku znaczenie miał nie materiał, a odpowiednie uformowanie ścianek.