Równocześnie z premierą nowych procesorów Skylake-X (Core i7-78xx i i9-79xx) oraz Kaby Lake-X (Core i7-77xx i i5-76xx), zaprezentowano również dedykowany im chipset Intel X299. W czasach obecnych chipsety bardzo rzadko są ekscytujące, ponieważ coraz więcej funkcji zostaje przeniesionych do CPU, jednak chcieliśmy przedstawić wam pokrótce najważniejsze różnice pomiędzy X299 i chipsetem poprzedniej generacji X99.

Chpset

Chipset X299 dedykowany procesorom rodziny Intel Skylake-X oraz Kaby Lake-X

Kilka słów na temat chipsetów X299 oraz X99

Szukam winnego... Może trzy mądre małpy?

Rozważając argumenty "za" i "przeciw" wyższości układów opartych na X299 nad X99 musimy mieć na uwadze, że premiera tego drugiego miała miejsce w 2014 roku. Z jednej strony trzy lata do dość dużo czasu na opracowanie nowych technologii, jednak z drugiej strony pojawia się pytanie dlaczego tak mało się zmieniło. Czyżby winny był spokój ze strony AMD?

...pewnie ktoś tu powtarzał niczym mantrę "mizaru, kikazaru, iwazaru"
(nie widzę, nie słyszę, nie mówię).

Jednak czasy się zmieniły, AMD poczyna sobie śmiało w praktycznie każdym segmencie rynku. Przecież jakieś przecieki o planach czerwonych musiały docierać do niebieskich... Dlaczego w takim razie można odnieść wrażenie że ktoś w Intelu jest nieco zagubiony? Patrząc z perspektywy czasu na rozwiązania wprowadzane do platformy HEDT Intela można odnieść wrażenie, że pewnie ktoś tu powtarzał niczym mantrę "mizaru, kikazaru, iwazaru" (nie widzę, nie słyszę, nie mówię). Platforma X299 jest ciekawym rozwiązaniem, jednak czy aż tak bardzo różni się od X99?

Trzy

"Trzy mądre małpy" nad wejściem do stajni w kompleksie chramów Tosho-gu w Nikko

Specyfikacje układów Intel X299 i Intel X99

Tabela ze specyfikacją X299 i X99

X299
X99
Wsparcie procesorów
Skylake-X (Core i7-78xx & i9-79xx)
Kaby Lake-X (Core i7-77xx & i5-76xx)
Haswell-E (Core i7-59xx/58xx)
Broadwell-E (Core i7-69xx/68xx)
Gniazdo procesora
LGA 2066
LGA 2011 v3
Wsparcie pamięci
DDR4
DDR4
Liczba pamięci na kanał
4 na 1
4 na 1
Wersja DMI
3.0
3.0
Intel Rapid Storage Technology (RST)
Tak
Tak
Intel RST dla nośników PCI-E
Tak
Nie
Intel Smart Response Technology (SRT)
Tak
Tak
Intel Optane Technology
Tak
Nie
Łączna liczba USB (USB 3.0)
14 (10)
14 (6)
Liczba gniazd SATA 6Gb/s
8
10
Liczba dodatkowych szyn PCI-E*
24x PCI-E 3.0
8x PCI-E 2.0
Możliwość podkręcania procesora
Tak
Tak

*Dodatkowe szyny PCIe 3.0 nie wliczając od 16 do 44 szyn PCIe 3.0 oferowane przez procesor

W kwestii pamięci rewolucji nie ma

Rozpoczynając od góry, X299 oferuje wsparcie dla nowego gniazda o nazwie LGA-2066 wymaganego przez nowe procesory Skylake-X (Core i7-78xx & i9-79xx) oraz Kaby Lake-X (Core i7-77xx & i5-76xx). Nie widać jednak na pierwszy rzut oka zmian dotyczących kompatybilności pamięci RAM. Ponieważ od kilku lat kontroler pamięci, został przeniesiony do wnętrza procesora, kwestia obsługiwanych częstotliwości RAM zależy od możliwości procesora zamiast chipsetu. Dlatego tak samo jak w X99, chipset X299 obsługuje cztery kanały pamięci z obsługą jednego modułu DIMM przypadającego na jeden kanał. Z tego względu większość płyt X299 wspiera albo cztery albo osiem modułów pamięci DDR4.

Wsparcie Intel RST dla nośników PCIe, oraz technologia Intel Optane

Intel

Akcelerator dysków Intel Optane

Pierwszym ważnym dodatkiem, który pojawił się w chipsecie X299 jest wsparcie technologii Intel RST dla urządzeń pamięci masowej PCIe, a nie tylko dla urządzeń pamięci masowej SATA jak miało to miejsce w X99. Nowy chipset dodaje dodatkowo wsparcie dla mającej wielki potencjał technologii Intel Optane, będącej swego rodzaju akceleratorem dysku twardego sprawiającego, że zacznie pracować podobnie do dysku SSD.

Porty USB, oraz gniazda SATA

Plyta

Gniazda SATA i USB na płycie głównej ASUS Prime X299-A

Dla części osób ważnym aspektem wyposażenia płyty głównej jest liczba różnego rodzaju portów. Porównując pod tym względem chipset X299 do X99, to o ile łączna ilość portów USB jest taka sama, chociaż liczba USB 3.0 wzrosła z 6 do 10. Co ciekawe w tym samym czasie liczba gniazd SATA 6 Gb/s została zmniejszona z 10 do 8. Jak to się mówi, coś za coś. Jednak bądźmy szczerzy, mało kto obecnie potrzebuje w komputerze więcej niż cztery gniazda SATA. Natomiast jeżeli potrzebuje, to zwykle do układu RAID obsługiwanego przez osobny kontroler na płycie. Więc redukcja liczby gniazd SATA nie powinna być dużym problemem dla większości użytkowników.

Szyny PCIe, największa przewaga X299 względem X99

Intel

Najważniejsze elementy płyt bazujących na chipsecie X299

Największą różnicą pomiędzy układami bazującymi na X299 a X99 jest liczba oraz prędkość szyn PCIe oferowanych przez chipset. Gdzie tylko X99 oferował osiem szyn PCIe 2.0, X299 ma teraz 24 szyny PCI-E 3.0. Jest to ogromny wzrost i niosący ze sobą niebagatelne ułatwienie w pełnym wykorzystaniu możliwości urządzeń takich jak dyski M.2 albo Thunderbolt. Koniec łamigłówką pod tytułem jak rozdzielić zbyt małą liczbę szyn PCIe.

Co wybrać? Kupić starszy X99 czy wybrać nowe X299?

Wybrać

Czy warto wybrać płytę na chipsecie X299 czy raczej X99?

Ogólnie rzecz biorąc, liczba zmian w X299 względem X99 jest raczej niewielka. Owszem, dodatkowe porty USB 3.0 to dobra rzecz. Wsparcie dla Intel Optane może mieć istotny potencjał, jednak sposób jego działania jest dla większości użytkowników na chwilę obecną dość rozczarowujący. Najbardziej ekscytującą zmianą w X299 jest zwiększenie liczby szyn PCI-E 3.0 do 24. Podczas gdy X99 dysponował zaledwie 8 szynami PCI-E 2.0. To powinno znacznie pomóc przyśpieszyć przejście z przestarzałej technologii SATA 6Gb/s do znacznie szybszego pod względem wydajności standardu M.2.

Pełna wydajność dysków M.2 dzięki płytom X299

Ponieważ każdy szybki napęd M.2 wymaga czterech dedykowanych szyn PCI-E 3.0, posiadania na płycie 24 szyn PCI-E 3.0 to bardzo przydatna sprawa. Obecnie wiele płyt głównych opartych na chipsecie X299 oferuje pełne wsparcie dla trzech szybkich dysków M.2. Biorąc pod uwagę fakt, że obecne dyski M.2 potrafią pracować z prędkością do 3.5GB/s przy jedynie około 20% wyższej cenie w stosunku do wysokiej jakości dysków SATA, większa liczba szyn PCIe jest zdecydowanie największą korzyścią chipsetu X299 dla użytkowników końcowych.

Oczywista oczywistość, czyli o procesorach mowa

Porcesor

Procesor Intel Core i9 należący do rodziny X na podstawce LGA 2066 z chipsetem X299

Jednak, jak to często bywa, najważniejszy argument zostawiamy na koniec. Jest on poniekąd oczywisty, więc nie ma co przedłużać tematu. Głównym powodem korzystania z płyt głównych opartych na układzie logicznym X299 jest po prostu chęć skorzystania z nowych procesorów Skylake-X i Kaby Lake-X. Procesory te nie są obsługiwane przez chipset poprzedniej generacji X99, więc jeśli chcesz używać najnowszych procesory od Intel, to chipset X299 jest jedyną opcją.

Przypisy

Poniżej znajdują się przypisy do najważniejszych technologii opisanych w powyższym tekście: