Firma AMD złożyła patent na program, który ma automatycznie podkręcać pamięć operacyjną. Aplikacja może automatycznie testować przetaktowane moduły pamięci pod kątem stabilności i przechowywać profile przetaktowania pamięci unikalne dla konkretnego systemu.

Amdover

Możliwość automatycznego przetaktowania pamięci AMD da przeciętnym maniakom wydajności możliwość dostrojenia modułów pamięci i procesorów w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Wszystko to bez żmudnego ręcznego przetaktowywania w biosie. Automatyczne podkręcanie pamięci od AMD powinno również pozwolić właścicielom niedrogich modułów pamięci ze standardowymi ustawieniami JEDEC na przetaktowanie ich do granic możliwości. Entuzjaści nastawieni na wydajność, którzy mają tendencję do używania najlepszych modułów pamięci RAM z profilami XMP również będą mogli dokonać automatycznego przetaktowania i dostrojenia pamięci w znacznie prostszy sposób.

"Ustawienia modułów pamięci można konfigurować zgodnie z profilami dostawców lub specyfikacjami wprowadzanymi przez użytkownika" napisano w patencie AMD US20220155982. "Profile te są często generowane i testowane przy użyciu konfiguracji systemu różniących się od systemu użytkownika".

Nowa metoda podkręcania pamięci od AMD obejmuje określenie ustawienia częstotliwości przetaktowania pamięci, przejście testu stabilności, określenie najbardziej agresywnych ustawień taktowania dla przejścia wspomnianego testu i wygenerowanie profilu, który zawiera ustawienia częstotliwości i opóźnienia przetaktowanej pamięci. Profil taki zostanie ostatecznie zapisany i załadowany przez program. Co istotne, automatyczne podkręcanie pamięci od AMD nie będzie ingerować w zmiany napięcia.