Chiny przyspieszają plany zastąpienia amerykańskiej i zagranicznej technologii i być może z tego powodu Hua Hong Semiconductor, drugi co do wielkości producent chipów kontraktowych w Chinach, poinformował swoich zagranicznych klientów, że musi teraz traktować priorytetowo klientów chińskich. Oznacza to, że nie będzie już w stanie zapewnić im podobnego przydziału chipów do tego, jaki mieli w przeszłości, a firma musi nawet anulować niektóre zamówienia z powodu nowej polityki krajowej.

Tradewar

Nikkei donosi, że Hua Hong poinformowała niedawno Holtek, tajwańskiego dostawcę mikrokontrolerów, że może nie być w stanie zaoferować jej większej mocy produkcyjnej w 2022 roku niż w 2021, ponieważ musi traktować priorytetowo klientów z Chin kontynentalnych. Odlewnia ostrzegła, że może być zmuszona do rezygnacji z niektórych zamówień od zagranicznych klientów, powołując się na krajową politykę Chin polegającą na traktowaniu priorytetowo popytu ze strony krajowych projektantów chipów w obliczu ograniczeń podaży.

Chińscy producenci chipów, Hua Hong i SMIC, produkują większość swoich układów przy użyciu starszych technologii procesowych. Chociaż żadna z firm nie produkuje złożonych, wysokiej klasy procesorów dla zagranicznych klientów, produkuje mnóstwo małych i tanich mikrokontrolerów potrzebnych w dzisiejszych czasach do prawie wszystkiego. Jeśli ograniczą dostawy dla zagranicznych klientów, aby nadać priorytet żądaniom lokalnym, globalne ograniczenia w dostawach chipów mogą się pogorszyć i podważyć globalne łańcuchy dostaw elektroniki.

Chiny nie poprzestają na chipach, jeśli chodzi o priorytetowe traktowanie lokalnych firm. Na przykład, kiedy prowincje Jiangsu, Zhejiang i Guangdong na żądanie rządu centralnego Chin zainicjowały obowiązkowe wyłączenie zasilania, odcięły one dostawy energii do firm zagranicznych, ale nigdy nie zakłóciły działalności dużych chińskich fabryk.