Według przecieku z Twittera od Chi11eddog, MSI już wkrótce prawdopodobnie wypuści wyczekiwaną przez wielu entuzjastów overclockingu płytę główną MSI MAG B660M Mortar Max dla procesorów Intel Alder Lake.

Najbardziej intersującą rzeczą w tej płycie głównej, jest zewnętrzny generator BCLK, który umożliwi solidne podkręcanie procesorów Intel Core Alder Lake z zablokowanym mnożnikiem na płycie głównej B660. Co również warte zaznaczenia, płyta główna według przecieku ma obsługiwać PCIe 5.0 oraz pamięci DDR4.

Msichaidog

Obecnie istnieje możliwość podkręcania zablokowanych procesorów Intel Core Alder Lake na niektórych płytach głównych LGA1700, ale problemem jest to, że korzyści z takiego zabiegu są dość małe i przekładają się raptem na około trzy procentowe podniesienie zegarów za pomocą zintegrowanego generatora BCLK. Zewnętrzny generator zegara BCLK umieszczony na płcie głównej MSI MAG B660M Mortar Max ma pozwolić na osiąganie zdecydowanie lepszy rezultatów.

Chi11eddog napisał, że płyta główna MSI MAG B660M Mortar Max pojawi się w lipcu oraz dołączył do wpisu kilka autentycznie wyglądających zdjęć.

Jeżeli nowa płyta od MSI faktycznie będzie posiadać zewnętrzny generator BCLK i będzie umożliwiać podkręcanie procesorów Intel Core Alder Lake z zablokowanym mnożnikiem (non-K) i jeżeli zostanie ona przy tym "przyjaźnie" wyceniona dla klientów końcowych, to być może już niedługo będziemy mogli latać na wysokich zegarach w takich procesorach jak Intel Core i3 12100 czy i5 12400. Zostaje jedno pytanie, co na to Intel? T nie pierwsza w historii tego typu zagrywka ze strony producentów płyt głównych, choć z tego co pamiętamy, to ASrock zawsze tutaj wychodził przed szereg z takimi rozwiązaniami.