Minęło sporo czasu, odkąd standardowa wersja systemu Windows wymagała do uruchomienia mniej niż 1 GB pamięci RAM. Niemniej jednak 16-letni użytkownik Twittera opublikował zrzuty ekranu systemu Windows 10 z jedynie 192 MB pamięci RAM i częściowym uruchomieniem z zaledwie 140 MB.

Użytkownik Twittera 0xN0ri opisał swoje postępy, które rozpoczęły się od udanej próby uruchomienia 32-bitowej wersji systemu Windows 10 (wersja 1909) z 512 MB pamięci RAM, co stanowi połowę z oficjalnych wymagań.

Użytkownik korzystał z środowiska maszyny wirtualnej (Oracle VM Virtualbox) na komputerze stacjonarnym Dell Inspiron 3670 z systemem Arch Linux.

Pozwoliło to nadal zmniejszać ilość pamięci RAM, najpierw do 256 MB, a następnie 192 MB. Idąc na całość, użytkownik próbował uruchomić system Windows 10 z zaledwie 128 MB pamięci RAM co zakończyło się niebieskim ekranem błędu. Wykonując kopię zapasową, użytkownik spróbował 140 MB i chociaż technicznie się uruchomił, to nie wystarczyło do załadowania interfejsu użytkownika.

Co prawda, nie ma to żadnego celu, ale jest czymś w rodzaju pogoni za rekordem przetaktowywania, więc i to osiągnięcie jest dość interesujące. To nie powinno działać, a działa. Windows XP wymagał 64 MB, a zalecono użycie 128 MB, natomiast Windows Vista może działać na 512 MB pamięci RAM, chociaż minimalna wymagana ilość podana przez Microsoft to 1 GB.

"Uruchomienie komputera zajęło około trzech minut. Udało mi się otworzyć menedżera zadań, CMD i eksplorator plików na 192 MB pamięci RAM, a wydajność przy pozostałych 15 MB wolnej pamięci była fatalna".