Podczas przeprowadzonej niedawno w Niemczech aukcji pod młotek trafił idealnie zachowany egzemplarz komputera Apple 1. Maszyna oprócz nienagannej sprawności i stanu technicznego mogła pochwalić się pełną dokumentacją producenta. 40-letnie urządzenie zostało sprzedane za 130 tysięcy dolarów. :)

Dla zapalonych kolekcjonerów Apple 1 stanowić może z pewnością nie lada kąsek, czego zresztą dowodzi powyższa sytuacja. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Na świecie zachowało się jeszcze kilka działających egzemplarzy tego modelu, z czego najdroższy, prototypowy, trafił w ręce kolekcjonera, który zapłacił za niego aż 905 tysięcy dolarów. Wspomniana wyżej kwota nie robi więc już takiego wrażenia, prawda?

Przypomnijmy, że Apple 1 był pierwszym modelem komputera z logo nadgryzionego jabłka. Maszyna opracowana w 1976 roku przez Steve'a Wozniaka była pierwszym urządzeniem korzystającym z monitora oraz klawiatury. Konstrukcja napędzana była procesorem MOS 6502 o częstotliwości pracy wynoszącej cały 1 MHz, albo żeby brzmiało lepiej 1000000 Hz... ;-) W 1977 roku kosztowała równo 666 dolarów.