Pełna kontrola nad pracownikami


Jak pisze portal Fudzilla, raport pod tytułem "Eyes Everywhere:Amazon's Surveillance Infrastructure and Revitalizing Worker Power" autorstwa Daniela A. Hanley & Sally Hubbard ujawnił, że detaliczna część Amazona przyjęła niemal dystopijny poziom kontroli nad pracownikami magazynu, monitorując i zwalniając ich, jeśli nie osiągną celów. Raport mówi, że pracownicy mają osiągnąć docelową liczbę paczek do przetworzenia na godzinę, chociaż nie mówi się im, jaki dokładnie jest ten cel, a menedżerowie zmieniają to za kulisami.


Dowiesz się, kiedy otrzymasz ostrzeżenie. Nie mówią ci na początku, jaką szybkość musisz osiągnąć.

Jeśli zbliżą się do tego, że nie osiągną docelowej stawki lub ją przegapią, pracownik otrzyma automatyczną wiadomość z ostrzeżeniem, mówi raport. Pracownicy, którzy nie osiągną ukrytych celów, mogą również otrzymać inny rodzaj wiadomości elektronicznej; taki, który ich zmotywuje. "Elektroniczny system Amazona analizuje dokumentację elektroniczną pracownika i po spadku poniżej wskaźników wydajności" automatycznie generuje wszelkie ostrzeżenia lub wypowiedzenia dotyczące jakości lub produktywności bez udziału przełożonych "- stwierdził. Dane są również generowane automatycznie: na przykład osoby zajmujące się kompletacją i pakowaniem muszą korzystać ze skanera, który rejestruje każdy szczegół, w tym czas między skanami, i wprowadzać je do systemu wysyłającego automatyczne ostrzeżenia. Podobnie jak w przypadku innych firm, Amazon instaluje kamery monitorujące w swoich miejscach pracy, aby ograniczyć kradzieże. Jednak raport twierdzi, że Amazon zastosował to podejście do nowych zastosowań "dzięki rozległej sieci kamer bezpieczeństwa, które śledzą i monitorują każdy ruch pracownika".Ruchy pracowników są zarządzane w skali mikro, na przykład po wejściu do magazynu Amazon wymaga, aby pracownicy pozbyli się wszystkich swoich rzeczy osobistych z wyjątkiem butelki z wodą i przezroczystej plastikowej torby z gotówką. Kierowcy Amazon mają stale rejestrowaną i monitorowaną lokalizację i muszą podążać dokładnie trasą wytyczoną przez Amazon. Są zobowiązani do terminowego dostarczenia 999 z 1000 paczek, co według raportu doprowadziło do powszechnego przyspieszenia i związanego z tym wzrostu liczby wypadków.


To samo oprogramowanie śledzące zapewnia, że pracownicy mają tylko 30 minut na lunch i dwie oddzielne 15-minutowe przerwy w ciągu dnia. W raporcie zauważono również, że gigant sieciowy opatentował opaskę na nadgarstek, która "może precyzyjnie śledzić, gdzie pracownicy magazynu kładą swoje ręce i używać wibracji, aby popchnąć je w innym kierunku". Z ryzykiem zwolnienia w dowolnym momencie pracownicy rozwinęli mentalność, w której postrzegają tych zwalnianych jako "słabe ogniwa", dopóki oni również nie zostaną ostatecznie wyeliminowani.


Stanowisko Amazon:

Informacje o monitorowaniu pracowników nie są prawdziwe. Podobnie jak w większości firm, w Amazon wyznaczamy cele pracownikom - zarówno korporacyjnym, jak i w centrach logistyki e-commerce - i mierzymy wyniki rzeczywiste w stosunku do określonych oczekiwań. Ocena jest długookresowa, ponieważ wiemy, że na efektywność mogą mieć wpływ różne czynniki w danym dniu lub godzinie. Wspieramy osoby, które mają problem z realizacją celów, organizując specjalne szkolenia, które pomagają im doskonalić umiejętności.

Open Markets to odwieczny krytyk, który świadomie ignoruje fakt, że w ciągu ostatniej dekady Amazon stworzył bardzo dużą liczbę wysokiej jakości miejsc pracy na wszystkich poziomach kariery, oferując wiodące w branży wynagrodzenia i benefity.