Trzecia generacja procesorów AMD Ryzen Threadripper pojawiła się niespodziewanie kilka tygodni temu w bazie danych Geekbench. 32-rdzeniowy procesor o nazwie kodowej "Sharkstooth", oparty na architekturze Zen 2 7nm, wykazał ogromny wzrost wydajności w porównaniu do istniejących flagowych procesorów HEDT. Chip pojawił się teraz ponownie w tej samej bazie danych i po raz kolejny pokazuje, jak dobry dla entuzjastów będzie next-genowy Threadripper.

Mega-zadaniowy potwór AMD, Ryzen Threadripper 3. generacji pojawia się ponownie w Geekbench - Rozkłada każdy procesor HEDT z 32 rdzeniami w ręku.

Amd

Ponownie pojawiła się ta sama próbka inżynieryjna (Podziękowania dla: Momomo_Us) i tym razem możemy zobaczyć nieco inne częstotliwości zegara. Należy pamiętać, że zarówno poprzedni układ, jak i ten mają tę samą konfigurację: 32 rdzeni, 64 wątki, sparowane z 128 MB pamięci podręcznej L3 i 16 MB pamięci podręcznej L2. Łączna pamięć podręczna tego układu wynosiłaby 144 MB, podczas gdy rdzeń Ryzen Threadripper 2990WX 32 ma 64 MB L3 i 8 MB L2, co daje 72 MB pamięci podręcznej.

Główną różnicą między tymi dwoma pozycjami jest to, że poprzedni układ miał bazowe częstotliwości taktowania 3,60 GHz. Częstotliwość w trybie boost dla poprzedniego testu nie została wymieniona. Nowy test zawiera zarówno bazowe częstotliwości, jak i te trybu boost. Nowy test zawiera częstotliwości 2,20 GHz bazowego taktowania oraz 4,17 GHz przy włączonym trybie boost. O ile mi wiadomo, mogą to być niedokładne wyniki lub po prostu patrzymy na część ES. Kolejną różnicą między tymi dwoma odczytami jest system operacyjny, w którym zostały przetestowane. Należy pamiętać, że wyniki w systemie Linux zwykle zwracają wyższe rezultaty w porównaniu do rezultatów opartych na systemie Windows 10. Ponieważ nowy test został przeprowadzony w systemie Windows 10, wynik byłby niższy niż wcześniej, lecz tak samo będzie w przypadku innych układów HEDT, które porównujemy tutaj.

Amd
Intel
Amd


Jeśli chodzi więc o wydajność, III generacja Ryzena Threadripper uzyskała 5523 punkty na jednym rdzeniu i 68 576 punktów w teście wielordzeniowym. AMD Ryzen Threadripper 2990WX przy swoich podstawowych częstotliwościach osiąga około 4800 punktów w testach jedno-rdzeniowych i 36 000 punktów w testach wielordzeniowych. Intel W-3175X zdobył 5148 punktów w testach jednordzeniowych i 38 000 punktów w testach wielordzeniowych. Jeśli omawiany rezultat okaże się niżej taktowaną częścią ES, możemy zobaczyć dwukrotną różnicę wydajności generacja vs generacja, z tą samą 32-rdzeniową konfiguracją (III gen Ryzen vs. II gen Ryzen) i to samo można powiedzieć, jeśli dokonamy do porównania Intela, choć ma nieco mniej rdzeni (28 rdzeni / 56 wątków).

Co jest naprawdę zaskakujące, to fakt, że Ryzen Threadripper, oparty na Zen 2 , ma znacznie wyższą wydajność jednordzeniową w porównaniu do W-3175X Intela, który ma wyższą częstotliwość podstawową i częstotliwość taktowania trybu boost, pokazując, jak szybkie mogą się okazać Ryzeny Threadripper.

Procesory AMD Ryzen Threadripper z serii 3000 - oto, czego można się spodziewać pod względem ceny, specyfikacji i wydajności.

Rodzina AMD Ryzen Threadripper 3000 ma zadebiutować w drugiej połowie 2019 roku. Będzie znana pod nazwą "Castle Peak" i ma dominować na rynku HEDT. Linia ta okaże się nowym benchmarkiem pod względem wydajności i ogólnej sprawności, a nowe funkcje platformy zostaną wprowadzone na płytach głównych z gniazdami TR4, aby przenieść je na wyższy poziom. Przyjrzymy się także obsłudze PCIe Gen 4.0 na tych płytach głównych, co zostało już potwierdzone w przypadku płyt głównych AM4 opartych na chipsecie X570 dla procesorów z serii Ryzen 3000.

Biorąc pod uwagę, że AMD chciałby pozostać na pozycji lidera dzięki serii Threadripper 3000, będziemy świadkami spektakularnych poziomów wielowątkowej wydajności, które tylko bardziej poprawią się dzięki zwiększonym częstotliwościom zegara - zawdzięczanych procesowi technologicznemu 7 nanometrów. Procesory będą ulegać poważnym zmianom, lecz AMD chciałoby utrzymać ceny na poziomie zbliżonym do obecnego.

CEO AMD Dr. Lisa Su:

"Wiesz. to bardzo interesujące, niektóre z rzeczy, które krążą w Internecie - nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek mówili, że Threadripper nie będzie kontynuowany - w jakiś sposób nabrało to własnego życia w Internecie - powiedziała Su, rozmawiając z małą grupą reporterów pytających o jej myśl przewodnią. "Zobaczycie więcej [Threadripper] od nas; na pewno zobaczycie więcej.

Jeśli główny nurt posuwa się do przodu, Threadripper będzie musiał iść do przodu i do przodu - i nad tym właśnie pracujemy ".

CEO AMD, Lisa Su, potwierdziła również w tweecie, że możemy spodziewać się więcej informacji na temat procesorów Ryzen Threadripper nowej generacji pod koniec tego roku, więc spodziewajmy się usłyszeć coś wkrótce. Oto tweet:

"Dobrze cię widzieć w tłumie @IanCutress? i tak, obiecujemy więcej Threadrippera nowej generacji jeszcze w tym roku!"

Jeśli przyjrzymy się trendowi związanemu ze skokiem od Ryzena Threadrippera 1000 do Ryzena Threadripper 2000 zobaczymy, że nowe procesory poprzedniej generacji z parytetem rdzeni były wycenione mniej więcej tak samo, a 200-300 dolarów ujęto z poprzedniej ceny. 1950X stał się 2950X i kosztował 200 dolarów mniej. Procesory o wyższej liczbie rdzeni były w całkowicie innym segmencie rynku, kosztując 1200 dolarów, będąc jednocześnie znacznie tańsze niż ich konkurenci z serii Core-X.

Amd

Pod względem surowej wydajności wyjściowej nowe układy pozostają wciąż do przetestowania, ale ponieważ jest to jeszcze bardziej dopracowane od czasu poprzednich dwóch generacji, z silniejszym wzajemnym połączeniem między nimi, wydajność pamięci podręcznej i opóźnień może w efekcie dać większy wzrost całkowitej responsywności systemu. Powtarzamy jeszcze raz: oczekujcie więcej szczegółów w nadchodzących miesiącach.