Premiera systemu Android 10 odbyła się na początku września, jednak teraz Google potwierdził, że wszystkie telefony wprowadzone na rynek po 31 stycznia 2020 roku muszą mieć nowy system operacyjny. Według deweloperów z XDA firma Google zezwoli na korzystanie z GMS (Google Mobile Services) tylko wtedy, gdy producent telefonu wyposaży go w system operacyjny skompilowany na podstawie najnowszego Androida 10.

Krok ten, wykonany przez firmę Mountain View, polega na zapewnieniu, że wszyscy producenci dostarczą użytkownikom aktualne oprogramowanie, a Google będzie w stanie dostarczać aktualizacje zabezpieczeń. Jednak dokumentacja mówi, że kompilacje muszą zostać zatwierdzone przed 31 stycznia. Taki zapis umożliwia w teorii wydanie telefonu ze starszym Androidem po tej dacie, o ile jego oprogramowanie było przygotowane wcześniej.

GMS to zasadniczo pakiet aplikacji Google, w tym Google Play Store i usługi, które są dostarczane ze wszystkimi telefonami poza Chinami. Jednym z głównych wyjątków jest seria Mate 30, która pojawia się na całym świecie bez nich z powodu zakazu handlu Huawei w USA.